images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Oddział stołeczny przyłącza się do protestów w obronie praw obywateli Republiki Litwy polskiej narodowości. Kolejna pikieta w tej sprawie odbędzie się 11 marca, w piątek, o godz. 17:00 pod ambasadą Litwy, przy Al. Ujazdowskich 14 w Warszawie. Przynosimy żółte i czerwone kartki.

Oddział warszawski przyłącza się do protestów w obronie praw obywateli Republiki Litwy polskiej narodowości. Kolejna pikieta w tej sprawie odbędzie się 11 marca, w piątek, o godz. 17:00 pod ambasadą Litwy, przy Al. Ujazdowskich 14 w Warszawie. Przynosimy żółte i czerwone kartki.

 Wygwiżdżemy dyskryminatorów. Porównamy też, co Polacy na Wileńszczyźnie mieli, gdy 11 marca 1990 r. Republika Litewska odzyskiwała niepodległość, a co mają po ponad 20 latach funkcjonowania tego państwa. Będzie to najlepiej świadczyć, na ile sąsiedzi byli nam rzeczywiście przyjaźni, głosząc nowiny o strategicznym partnerstwie, a na ile stanowiło to pustą deklarację.

Uchwały tkwiącej w sejmie litewskim, która ma uderzać w polskie szkolnictwo na Litwie, w teorii nie przedłożono jeszcze pod obrady. Jednakowoż już teraz został z niej wyjęty jeden z dyskryminujących elementów i przyjęty osobno – ujednolicenie matur z języka bałtolitewskiego, niezależnie od mowy, jaką na lekcjach posługują się uczniowie. Widzimy tu doskonały element presji by przyjąć pełną uchwałę, która takie zwalczające język polski elementy uprawomocni wszystkie na raz. Zaraz bowiem pojawi się argument, że jeśli lekcje dla polskich dzieci będą prowadzone nie po polsku, ale właśnie języku dyskryminatorów, będzie uczniom łatwiej. Powyższy projekt próbuje się więc wprowadzać, jako obowiązujące prawo, niejako innymi drzwiami. Nie ma też żadnej gwarancji, że elementy wspomnianej uchwały będą uchwalane pojedynczo.

Więcej informacji w artykule.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found