images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Stowarzyszenie KoLiber w roku 2012 zainicjowało akcję porządkowania grobów na warszawskim cmentarzu Powązki.  Została ona podzielona na dwie części, które odbyły się w następujących dniach:

 • 26 października        „Sprzątamy groby bohaterów wojennych na Powązkach”;
 • 10 listopada               „Sprzątamy Powązki na Święto Niepodległości

 

Pierwsza część akcji została przeprowadzona przed dniem Wszystkich Świętych, natomiast druga z nich bezpośrednio przed Świętem Niepodległości.

Porządkowaliśmy groby powstańców warszawskich, groby żołnierzy poległych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Pozostawiliśmy znicze przy pomnikach żołnierzy Armii Krajowej, odznaczonych krzyżem virtuti militari, krzyżem kawalerskim, więźniów politycznych, deportowanych do przymusowych prac do III Rzeszy w latach 1939-1945, więźniów obozów koncentracyjnych, uczestników powstania styczniowego w 1863 roku, jak i osób represjonowanych po drugiej wojnie światowej w trakcie ustroju komunistycznego.

Wspólnie czyściliśmy pomniki, zapalaliśmy znicze oraz kładliśmy kwiaty. Zajmowaliśmy się uporządkowaniem przede wszystkim tych grobów, które wyglądały na zaniedbane i zapomniane.

Akcja spotkała się ze dużym odzewem mieszkańców całej Polski. Otrzymaliśmy wiele informacji od osób popierających naszą akcję.  Część osób wsparła nas promując nasze wydarzenie i rozpowszechniając informacje o nim wśród swoich znajomych.

W ramach wsparcia finansowego otrzymaliśmy 300 zł, które wydaliśmy na znicze i kwiaty oraz takie rzeczy, jak: rękawice oraz zapałki. Nie wszystkie środki finansowe zostały wykorzystane – ich część zostanie przeznaczona na kontynuację akcji wiosną w przyszłym roku.

Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnych akcjach porządkowania grobów, o których z pewnością poinformujemy na stronie internetowej http://warszawa.koliber.org/

© 1999-2021 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found