images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Kutnowski KoLiber wraz z Kutnowskim Towarzystwem Historycznym wystosowali 8 lipca apel do władz samorządowych Kutna o usunięcie dwóch tablic: świętującej 35-lecie powstania w Kutnie Związku Walki Młodych oraz upamiętniającej przedwojennych działaczy Komunistycznej Partii Polski – Malwinę i Wincentego Wardów. Zdaniem obu organizacji ich miejsce jest w Muzeum Regionalnym w Kutnie, a nie w przestrzeni publicznej, gdzie swoim istnieniem gloryfikują komunizm.

 

Na konferencji prasowej zwołanej 16 lipca przed obeliskiem poświęconym ZWM przedstawiciele KoLibra i KTH przedstawili szczegóły swojego apelu. Marcin Motylewski z KoLibra opowiedział o założeniach projektu „Goń z pomnika bolszewika”, w ramach której podjęto kutnowską inicjatywę. Uzasadnił, dlaczego tablice powinny zostać przeniesione do muzeum i podkreślił, że koszt tej operacji jest niewielki.

Kutnowscy historycy: dr Jacek Saramonowicz i Jacek Gałka przypomnieli historyczne tło, czyli działalność Związku Walki Młodych, przybudówki Polskiej Partii Robotniczej i małżeństwa Wardów, członków nielegalnej przed wojną Komunistycznej Partii Polski.

Na koniec reprezentujący KoLibra Tomasz Rzymkowski zacytował przepisy Konstytucji RP i kodeksu karnego, które zakazują umieszczania w przestrzeni publicznej nazw i znaków odnoszących się do organizacji promujących totalitaryzm. Poinformował o przyjętym przez senat projekcie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i zaapelował do miejskich radnych, aby nie czekali z decyzją w sprawie tablic na wejście w życie przygotowanej ustawy. 

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found