images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Tarnowski Oddział KoLibra ogłasza rozpoczęcie nowego projektu pod nazwą „Tarnów bez długu” (inspiracją jest  ogólnopolski projekt KoLibra „Polska bez długu”). Projekt ten ma zwrócić uwagę mieszkańców na kłopoty finansowe ich miasta.

 

Jak czytamy na stronie oddziału: „Kampania ta ma polegać na przedstawieniu niezadowolenia tarnowian wobec ciągłego zadłużania Tarnowa przez aktualnie władający miastem tarnowski magistrat. Prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała już podczas kampanii wyborczej w 2006 r. – podczas, której walczył o stanowisko włodarza miasta – obiecywał nam, że zakończy ówczesną normę jaką było zaciąganie kredytów przez tarnowskich urzędników. Jednak od dłuższego czasu (dokładnie od 2007 roku) można zauważyć gwałtowny wzrost liczby zaciąganych długów przez prezydenta Ścigałę na poczet wydatków tarnowskich urzędów. Maksymalny próg długu miasta może wynieść 60%, gdzie na koniec br. może się on równać nawet 55%.

W związku z tym wystosowaliśmy petycję sprzeciwiająca się zadłużaniu Tarnowa o następującej treści:

Panie Prezydencie

W trosce o dobro tarnowian i miasta Tarnowa zwracamy się do Pana z wyrazami dezaprobaty i obawy w zarządzaniu finansami naszego miasta, które zagraża bezpieczeństwu przyszłości mieszkańców Tarnowa.

Martwi nas przede wszystkim zaciąganie kredytów przez tarnowski magistrat. Tarnowianie już wiele razy spotykali się z pańskimi obietnicami, jakoby Tarnów miał przestać być zadłużany. Niestety zapewnienia nadal nie są spełniane. Na początku 2008 r. zadłużenie miasta wynosiło 126 milionów PLN. Na  koniec 2010 było to już 231 mln zł! W 2011 roku dług ma wzrosnąć o kolejne kilkadziesiąt milionów. Oznacza to, że dług publiczny miasta będzie ponad dwukrotnie większy, niż na początku 2008 roku! Szacujemy, że na koniec 2011 roku na każdego pracującego mieszkańca miasta przypadnie blisko 7 tys. zł długu. Ponadto jak Pan wie, maksymalny próg ewentualnego długu miasta to 60%, gdzie tarnowskie zadłużenie może wynieść ok. 55%.

Pańska rzecznik tłumaczy wyżej wymienione fakty koniecznością współfinansowania przez miasto inwestycji dotowanych przez Unię Europejską. Absurdem jednak jest, iż przypływ środków zewnętrznych ma być usprawiedliwieniem dla zadłużania miasta. Takie wytłumaczenie na pewno nie wystarczy tarnowianom, gdy przyjdzie im spłacać kredyty zaciąganie przez tarnowskich urzędników. Zdrowy rozsądek podpowiada, że dodatkowe środki pieniężne, pomagające przecież finansować także inwestycje, które byłyby konieczne i bez dotacji, powinny pomóc w zbilansowaniu budżetu, a nawet wygenerowaniu nadwyżki. Jesteśmy jednak świadkami bezsensownej walki o jak największe wskaźniki wykorzystania środków unijnych. Powoduje to niepotrzebne wydatki (byleby środki unijne wykorzystać), co skutkuje zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Trzeba podkreślić, że korzystanie z subwencji UE tylko wówczas pozytywnie wpłynie na rozwój naszego miasta, gdy środki te będą użytkowane w sposób właściwy i racjonalny. Warto więc dodać, że ważna jest nie tylko ilość, ale też jakość wykorzystania dotacji ze środków Unii Europejskiej. Martwi nas zbliżający się nieubłagalnie moment, kiedy to finansowanie z UE zostanie zakończone, a miastu pozostanie do spłaty ogromny dług. Brak zewnętrznych środków, w połączeniu z koniecznością spłaty licznych kredytów, może skutkować drastycznym zatrzymanie inwestycji.

Dlatego z trwogą i troską o tarnowian, sugerujemy Panu dalsze nie zaciąganie kredytów na poczet wydatków miasta oraz nie zadłużanie Tarnowa.

Piotr Gładysz

Prezes tarnowskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber

Petycję tą każdy z Państwa – posiadający konto na portalu społecznościowym facebook – może wesprzeć na stronie: Petycja – facebook lub już w najbliższym czasie na ulicach Tarnowa.”

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found