Prezes oddziału szczecińskiego KoLega Bogdan Roggenbuck wystosował do prezydenta miasta Piotra Krzystka pismo odnośnie fatalnego zarządzania mieszkaniami komunalnymi. Powodem napisania listu była irytacja po doniesieniach mediów o sukcesach ZBiLK- instytucji odpowiedzialnej za taki stan rzeczy. Oto, co wytykają Panu Prezydentowi szczecińscy KoLibranci:
Z wielkim oburzeniem przyjmujemy kolejne informacje medialne, że ZBiLK ogłasza drobne sukcesy związane z wszechogarniającą patologią jaka powstała w obszarze mieszkań komunalnych. W pierwszej kolejności wskazujemy, że choć taka sytuacja istnieje od zawsze to jednak jest Pan za nią szczególnie odpowiedzialny, ponieważ piastuje Pan zaszczytne stanowisko już drugą kadencję. Z Pańskiej strony nie ma żadnych konkretnych działań które spowodowałyby poprawę sytuacji. Nie chcąc powielać opinii Szczecinian nt. sytuacji związanej mieszkaniami komunalnymi wskażę tylko kwestie które nie są poruszane w szczecińskiej debacie publicznej.
Za fakt, że lokatorzy mieszkań komunalnych nie opłacają czynszów w głównej mierze nie jest odpowiedzialna bieda czy też nikczemność lokatorów lecz utrwalona przez lata opinia Szczecinian o bezradności i nieudolności przerośniętej administracji ZBiLK. Oczywistym jest, że każdy lokator przestanie płacić czynsz gdy się dowie, że jego sąsiad nie płaci już od wielu lat i nie dosięgają go z tego powodu żadne konsekwencje. Przecież nikt nie chce być „frajerem” !
Kolejną kwestią o której się zapomina to tworzenie przez ZBiLK „zaklętego kręgu ruin”. ZBiLK zalega z opłacaniem pieniędzy do wspólnot mieszkaniowych, których członkami są także osoby prywatne (które z reguły płacą czynsz w terminie) to powoduje, że wspólnoty mieszkaniowe nie maja funduszy na remonty starych kamienic oraz nie mogą zaciągnąć żadnych kredytów na ten cel ze względu na brak wkładu własnego, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu. Dodatkowo, „miasto” poprzez posiadanie większości głosów we wspólnocie permanentnie blokuje głosowania w sprawie wszystkich remontów oraz zwiększania składek remontowych. To powoduje, że serce miasta ze starymi kamienicami wygląda jak skansen obrazujący Szczecin z lat 1945- 1947.
W związku z powyższymi argumentami oraz powszechnie znaną opinią nt. polityki komunalnej postulujemy zaprzestanie działań za pomocą aktów prawnych (uchwał miejskich) które są wątpliwej jakości, przez co są odrzucane przez Wojewodę i wdrożenie stanowczych działań administracyjnych tj.:
prywatyzację mieszkań na szeroką skalę,
bezwzględną eksmisję dłużników do „baraków” z zapewnionym minimum socjalnym,
profesjonalizację administracji ZBiLK poprzez jej uszczuplenie,
stały i rygorystyczny monitoring lokatorów w obszarze posiadania nieruchomości możliwych do zamieszkania przez nich,
złożenie na ręce Przewodniczącego Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego prośby o działanie na rzecz nowelizacji ustawy o ochronie lokatorów aby gminy mogły rozwiązać umowę najmu z lokatorami którzy mają tytuł prawny do innego lokalu, nie tylko w tej samej miejscowości ale na całym terytorium Rzeczypospolitej.
z poważaniem
Bogdan Roggenbuck
prezes oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia KoLiber
Zapraszamy również na profil oddziału na FaceBooku.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.