Niniejszy Statut został przyjęty przez Konwent Stowarzyszenia KoLiber 15 grudnia 2001 roku ze zmianami:
1. Tworzy się Stowarzyszenie o nazwie „Stowarzyszenie KoLiber” zwane dalej Stowarzyszeniem.
2. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
3. Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także poza jej granicami.
4. Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z jego nazwą i symbolem oraz pieczęci podłużnej z nazwą i adresem siedziby.
5. Stowarzyszenie może tworzyć terenowe jednostki organizacyjne.
6. Oddziały Stowarzyszenia mogą posiadać osobowość prawną.
7. Fundament programu Stowarzyszenia stanowi niezmienna Deklaracja Ideowa.
8. Stowarzyszenie dąży do:
9. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
10. Statutowa działalność Stowarzyszenia jest prowadzona na rzecz ogółu społeczności.
11. Statutowa działalność Stowarzyszenia może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
12. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych, członków kandydatów, członków honorowych i członków wspierających.
13. Wyłącznie członkowie zwyczajni mogą być członkami władz krajowych i oddziałowych.
14. Członkiem kandydatem może być obywatel Polski lub obcokrajowiec, który ukończył 16 rok życia, utożsamia się z zasadami i programem Stowarzyszenia, wypełnił i podpisał deklarację członkowską, która następnie została przyjęta przez członka władz krajowych albo władz oddziału Stowarzyszenia, lub wypełnił deklarację członkowską online i potwierdził wolę przystąpienia do Stowarzyszenia po nawiązaniu kontaktu przez członka władz krajowych bądź władz oddziału Stowarzyszenia.
15. Status członka zwyczajnego uzyskuje się z chwilą zatwierdzenia stażu kandydackiego
16. Zarząd oddziału może podjąć uchwałę o zatwierdzeniu stażu kandydackiego członka kandydata na swoim pierwszym posiedzeniu po upływie półrocznego stażu kandydackiego, który liczony jest od chwili dostarczenia informacji o zapisaniu się członka kandydata do Zarządu Głównego. W uchwale powinna znaleźć się informacja o przebiegu stażu kandydackiego. Po przyjęciu uchwała przesyłana jest niezwłocznie do Zarządu Głównego. Zarząd Główny ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu wraz uzasadnieniem od tej decyzji do Centralnej Komisji Rewizyjnej. Niezgłoszenie sprzeciwu w wyznaczonym terminie skutkuje wejściem w życie Uchwały zarządu oddziału. Centralna Komisja Rewizyjna ma 30 dni na podjęcie uchwały utrzymującej bądź oddalającej sprzeciw Zarządu Głównego. W przypadku niepodjęcia uchwały w wyznaczonym terminie Uchwała Zarządu Oddziału wchodzi w życie.
17. W przypadku utrzymania sprzeciwu przez Centralną Komisję Rewizyjną, Zarząd Oddziału może ponownie przedstawić Uchwałę o zatwierdzenie stażu kandydackiego Zarządowi Głównemu po 3 miesięcznym okresie karencji. Ponowne niezatwierdzenie kandydatury skutkuje wygaśnięciem członkostwa członka-kandydata z możliwością ponownego zapisania się do Stowarzyszenia nie wcześniej niż po upływie jednego roku od dnia uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej ponownie podtrzymującej sprzeciw Zarządu Głównego
18. Zmiana oddziału następuje poprzez niezwłoczne przyjęcie wniosku o przyjęcie do oddziału przez członka Zarządu Oddziału przyjmującego po niezwłocznym poinformowaniu Zarządu Głównego oraz Zarządu Oddziału, który członek opuszcza. Członek zmieniający oddział nie posiada czynnego prawa wyborczego w nowym oddziale przez dwa miesiące od daty zmiany oddziału.
19. Osobie fizycznej, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia na zasadach określonych przez Radę Krajową, Prezes może nadać tytuł Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber.
20. Osoba prawna, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia, na zasadach określonych przez Radę Krajową, może uzyskać za jej zgodą tytuł Członka Wspierającego Stowarzyszenia KoLiber.
21. Członkowie wspierający nie posiadają praw wyborczych. Rada Krajowa ustala rodzaje składek członków wspierających oraz ich wysokość.
22. Członek Stowarzyszenia ma prawo udziału we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia oraz prawo do informacji na temat oświadczeń i decyzji władz krajowych oraz oddziałów
23. Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
24. Członkowie honorowi są zwolnieni z obowiązków określonych w pkt 23 lit. a-c.
25. Członkowie wspierający są zwolnieni z obowiązków określonych w pkt 23 lit. a-b
26. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
27. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w pkt 26 lit. c następuje w momencie prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego.
28. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w pkt 26 lit. d następuje z mocy prawa z końcem 12 miesiąca po ostatnim miesiącu, za który były opłacone składki członkowskie.
29. Rada Krajowa w drodze uchwały ustala procedurę informowania członka o grożącej utracie członkostwa oraz sposobu informowania o wygaśnięciu członkostwa.
30. Członkostwo honorowe przyznaje i odbiera Rada Krajowa na wniosek minimum 30 członków zwyczajnych reprezentujących co najmniej cztery oddziały.
31. Władzami krajowymi Stowarzyszenia są:
32. Konwent jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
33. Jeśli liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia spada poniżej liczby delegatów, członkowie zwyczajni uzyskują prawo uczestniczenia w Konwencie bezpośrednio
34. Delegatami są: przedstawiciele oddziałów, wyłonieni w wyniku procedury wyborczej w danym oddziale, członkowie Zarządu Głównego oraz członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej.
35. Odwołanie członka Zarządu Głównego po wyłonieniu delegatów w jego oddziale jest bezskuteczne.
36. Przydziału liczby delegatów przypadających na każdy oddział dokonuje Centralna Komisja Rewizyjna, na podstawie ewidencji członków spełniających wymogi o których mowa w pkt 37, przekazanej jej przez Zarząd Główny według stanu na 8 tygodni przed Konwentem Zwyczajnym.
37. Oddział, aby móc partycypować w podziale delegatów, musi na 8 tygodni przed konwentem zwyczajnym posiadać minimum 13 członków zwyczajnych, którzy mają opłacane składki centralne do miesiąca, w którym Prezes Zarządu Głównego zwołał konwent zwyczajny.
38. Liczba delegatów równa się dwukrotności liczby oddziałów, o których mowa w pkt 37, jednak nie może być ona mniejsza niż 30,
39. Każdy oddział, o którym mowa w punkcie 37, jest reprezentowany przez co najmniej jednego delegata.
40. Przydziału delegatów dokonuje się na podstawie liczby członków oddziału, o których mowa w pkt 37 systemem St. Lague’a,
41. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej dotycząca przydziału delegatów winna zapaść nie później niż na sześć tygodni przed Konwentem zwyczajnym.
42. Delegaci sprawują swój mandat do następnego Konwentu zwyczajnego.
43. Mandat delegata wygasa z chwilą utraty członkostwa lub zrzeczenia się mandatu delegata. Zrzeczenie się mandatu delegata staje się ważne z chwilą złożenia na ręce prezesa oddziału wraz z przesyłaniem tej informacji do Prezesa Zarządu Głównego oświadczenia woli w formie dokumentowej, w tej sprawie. W takiej sytuacji stosuje się pkt 106 lit. f
44. Konwent zwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na dzień przypadający w ostatnim miesiącu jego kadencji z dwunastotygodniowym wyprzedzeniem. Prezes ma jednocześnie obowiązek poinformować prezesów oddziałów oraz Centralną Komisję Rewizyjną o miejscu, terminie
i proponowanym porządku obrad Konwentu zwyczajnego.
45. Konwent nadzwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na pisemny wniosek:
46. Prezes ma obowiązek zwołać Konwent nadzwyczajny we wskazanym przez wnioskodawcę terminie, z uwzględnieniem postulowanych punktów porządku obrad. Odwołanie Prezesa, członków Centralnej Komisji Rewizyjnej a także uzupełnienie składu Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz zmiana Statutu mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad.
47. Konwent nadzwyczajny musi zostać zwołany z minimalnie 4 tygodniowym wyprzedzeniem. Obowiązek informacyjny stosuje się na zasadach określonych w pkt. 44 zdanie 2.
48. Do ważności Konwentu wymagana jest w pierwszym terminie obecność co najmniej połowy delegatów. W drugim terminie, najwcześniej godzinę po pierwszym, Konwent jest ważny bez względu na liczbę delegatów.
49. Konwent podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że Statut stanowi inaczej.
50. Konwent:
51. Po wysłuchaniu sprawozdania Zarządu na zakończenie kadencji, Konwent głosuje nad uchwałą o udzieleniu absolutorium dla członków Zarządu Głównego.
52. Nieudzielenie absolutorium członkom Zarządu Głównego skutkuje niemożnością pełnienia przez nich funkcji członka Zarządu Głównego oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej na okres 2 lat.
53. Prezes:
54. Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się na wniosek i w terminie wskazanym przez: Prezesa, dwóch członków Zarządu Głównego, Rady Krajowej, oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej.
55. W posiedzeniach Zarządu Głównego musi uczestniczyć przynajmniej trzech jego członków.
56. Zarząd Główny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa, a podczas jego nieobecności – wiceprezesa, o którym mowa w punkcie poprzedzającym.
57. Zarząd Główny może odbywać posiedzenia oraz podejmować uchwały za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
58. Zarząd Główny:
59. Członkami Zarządu Głównego nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
60. Członkowie Zarządu Głównego mogą być wynagradzani za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Sposób, wysokość i kryteria przyznawania wynagrodzenia określa Rada Krajowa.
61. W skład Rady Krajowej wchodzą członkowie Zarządu Głównego i prezesi oddziałów.
W zastępstwie prezesa oddziału w obradach Rady Krajowej może uczestniczyć upoważniony przez niego członek oddziału.
62. Członkami Rady Krajowej nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
63. Rada Krajowa zbiera się przynajmniej raz na kwartał z inicjatywy: Prezesa, Zarządu Głównego albo na wniosek połowy oddziałów. Prezes ma obowiązek poinformować członków Rady Krajowej i przewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej z 14 dniowym wyprzedzeniem o jej miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad.
64. Rada Krajowa może obradować również za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość. Przy Radzie Krajowej w tej formie obowiązuje 3-dniowy termin na poinformowanie
o terminie, porządku obrad i sposobie komunikacji.
65. Do ważności Rady Krajowej wymagana jest w pierwszym terminie obecność co najmniej połowy uprawnionych. W drugim terminie, nie wcześniej niż godzinę po pierwszym, Rada Krajowa jest ważna bez względu na liczbę obecnych.
66. Rada Krajowa podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
67. Rada Krajowa:
68. Centralna Komisja Rewizyjna składa się z 8 członków, którzy nie mogą łączyć tej funkcji z członkostwem w Zarządzie Głównym oraz zarządach i komisjach rewizyjnych oddziałów. Członkowie Komisji nie mogą pozostawać z członkami Zarządu Głównego w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej oraz nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
69. Pracami Centralnej Komisji Rewizyjnej kieruje przewodniczący, wybrany przez członków CKR na pierwszym posiedzeniu, spośród członków Komisji.
70. Kompetencje Centralnej Komisji Rewizyjnej dzielą się na kompetencje nadzorcze, sądowe oraz związane z interpretacją statutu i tworzeniem prawa wewnętrznego Stowarzyszenia.
71. Przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej ma obowiązek przedstawienia na Konwencie Zwyczajnym sprawozdania z prac komisji prowadzonych w ostatnim roku. Jeśli w rozstrzygnięciu sprawy Komisja przekroczyła termin 2 miesięcy, w sprawozdaniu należy umieścić informację o takim opóźnieniu o treści ,,Centralna Komisja Rewizyjna w sprawie (tu wskazać sprawę) nie dochowała terminu, spóźniając się o (tu liczba dni opóźnienia), oraz dlaczego.
72. Do kompetencji nadzorczych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
73. Centralna Komisja Rewizyjna dokonuje interpretacji statutu.
74. Centralna Komisja Rewizyjna uchwala:
75. Do kompetencji sądowych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
76. Postępowanie dyscyplinarne może być wszczęte w sytuacji, gdy zachowanie członka jest sprzeczne ze Statutem lub nie da się pogodzić z postanowieniami władz krajowych lub władz oddziału.
77. W postępowaniu dyscyplinarnym mogą być orzeczone:
78. W przypadku prawomocnego orzeczenia kary na podstawie pkt 77 lit. d wobec Prezesa Stowarzyszenia, Centralna Komisja Rewizyjna niezwłocznie wyznacza osobę pełniącą obowiązki Prezesa, na czas nie dłuższy niż do następnego Konwentu Zwyczajnego.
79. Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje spory między członkami i rozstrzyga w postępowaniach dyscyplinarnych w terminie 2 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku. Skład I instancji składa się z 3 osób, ustalonych w drodze losowania.
80. Od uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej rozstrzygającej postępowanie dyscyplinarne stronom przysługuje odwołanie do Przewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej powinna być doręczona członkowi pocztą elektroniczną wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o trybie odwołania pod rygorem jej nieważności. W przypadku braku złożenia odwołania przez strony uchwała uprawomocnia się.
81. Odwołanie od orzeczenia Centralnej Komisji Rewizyjnej w I instancji, rozpatruje Komisja w terminie 2 miesięcy od daty wpłynięcia odwołania. Do składu orzekającego sprawę w II instancji nie wchodzą członkowie rozpatrujący daną sprawę w I instancji. Skład II instancji Centralnej Komisji Rewizyjnej składa się z 5 osób, które nie uczestniczyły w postępowaniu w pierwszej instancji.
82. Jeśli członkowi Stowarzyszenia, wobec którego toczy się postępowanie dyscyplinarne wygaśnie członkostwo lub złoży on rezygnację z członkostwa, postępowanie to zostaje umorzone. W przypadku ponownego wstąpienia członka do Stowarzyszenia, postępowanie to zostaje wznowione.
83. W sprawach sądowych Centralna Komisja Rewizyjna podejmuje decyzję bezwzględną większością głosów. W pozostałych sprawach decyzja podejmowana jest większością zwykłą a w przypadku remisu przy interpretacji statutu decyduje głos przewodniczącego.
84. Majątek Stowarzyszenia pochodzi z:
85. W razie uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego przychód Stowarzyszenia pochodzić może także z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanego przez podatników.
86. Przez składki członkowskie należy rozumieć składki centralne. Oddziały mogą dodatkowo uchwalić obowiązek opłacania składek oddziałowych, które są odrębne od składek członkowskich.
87. Nadwyżkę przychodów nad kosztami Stowarzyszenie przeznacza na statutową działalność pożytku publicznego.
88. Zabronione jest:
89. Walne zebranie oddziału może podjąć uchwałę o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział. Przed podjęciem tej uchwały prezes oddziału zwraca przedkłada Centralnej Komisji Rewizyjnej projekt regulaminu oddziału oraz wnosi o stwierdzenie zgodności projektu regulaminu ze statutem Stowarzyszenia. Centralna Komisja Rewizyjna winna podjąć taką uchwałę w ciągu 30 dni. Uchwała o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział, podjęta bez wskazanej wyżej uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej, jest bezwzględnie nieważna. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej o odmowie stwierdzenia zgodności regulaminu oddziału ze Statutem musi zawierać uzasadnienie.
90. Zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia uchwala Zarząd.
91. Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest Prezes.
92. Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu oddziału Stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną uprawniony jest prezes oddziału.
93. Oddziały Stowarzyszenia są tworzone i rozwiązywane przez Radę Krajową na wniosek Zarządu Głównego.
94. Oddziały są rozwiązywane przez Radę Krajową:
95. Uchwała Rady Krajowej o powołaniu oddziału zawiera w swojej treści powołanie tymczasowego prezesa oddziału oraz wymienia członków założycieli. Tymczasowy prezes oddziału w terminie 3 tygodni od uchwały Rady Krajowej zwołuje pierwsze walne zebranie oddziału. W trakcie pierwszego walnego zebrania czynne i bierne prawa wyborcze przysługują członkom założycielom.
96. Do czasu przyjęcia regulaminu oddział działa na podstawie regulaminu wzorcowego.
97. Oddziały Stowarzyszenia mogą tworzyć koła terenowe. W przypadku utworzenia koła w mieście, nie będącego częścią tego samego województwa co oddział je powołujący, wymagana jest zgoda Rady Krajowej.
98. Władzami oddziału są:
99. W walnym Zebraniu mają prawo udziału członkowie zwyczajni, zwani dalej członkami oddziału,
o ile nie zalegają ze składkami członkowskimi oraz – o ile regulamin oddziału nie stanowi inaczej – ze składkami oddziałowymi, jeżeli takie obowiązują w oddziale.
100. Do ważności walnego zebrania konieczne jest zawiadomienie – z 14 dniowym wyprzedzeniem – wszystkich członków oddziału o jego miejscu, terminie oraz głównych punktach obrad.
101. W pierwszym terminie do ważności walnego zebrania wymagana jest obecność co najmniej połowy członków oddziału, uprawnionych do udziału w nim. W drugim terminie, najwcześniej godzinę po pierwszym, walne zebranie jest ważne bez względu na liczbę obecnych.
102. Walne zebranie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że statut lub regulamin przewiduje inaczej.
103. Walne zebranie jest zwoływane przez prezesa:
104. W przypadkach wystąpienia sytuacji z pkt 103 lit. b i c prezes ma obowiązek zwołać walne zebranie we wskazanym, najwyżej 30 dniowym terminie, uwzględniając proponowane punkty porządku obrad. Wybór władz i zmiana regulaminu oddziału mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad rozesłanym wraz z zawiadomieniem o miejscu i terminie walnego zebrania.
105. W razie niemożności zwołania walnego zebrania oddziału z powodu braku prezesa oddziału, walne zebranie może zwołać Prezes Stowarzyszenia w miejscowości, będącej siedzibą oddziału.
106. Walne zebranie:
107. Do kompetencji prezesa oddziału należy:
108. Zarząd oddziału składa się przynajmniej z trzech osób: prezesa, sekretarza i skarbnika.
109. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos prezesa.
110. Do kompetencji zarządu oddziału należy:
111. Komisja rewizyjna składa się z 3 osób, chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej. Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej i zarządu oddziału.
112. Komisja rewizyjna zbiera się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
113. Komisja rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
114. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy:
115. Nie udzielenie absolutorium skutkuje zakazem pełnienia funkcji członka zarządu i komisji rewizyjnej oddziału przez okres najbliższej kadencji, nie krócej jednak niż jeden rok, chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej.
116. Komisja rewizyjna ma prawo uczestniczenia, z głosem doradczym, w posiedzeniach zarządu oddziału i władz koła. Komisja rewizyjna ma prawo wglądu we wszelkie dokumenty oddziału.
117. Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w wyniku uchwały Konwentu podjętej większością 4/5 liczby uprawnionych do udziału w Konwencie. O przeznaczeniu majątku i dokumentacji zadecyduje ostatni Konwent.
118. W przypadku braku decyzji, co do przeznaczenia majątku i dokumentacji Stowarzyszenia lub w przypadku rozwiązania Stowarzyszenia aktem prawnym wyższego rzędu, majątek Stowarzyszenia przechodzi na własność Caritas Polska, a dokumentacja Stowarzyszenia przechodzi na własność Biblioteki Narodowej w Warszawie.
119. Zmiany w Statucie wchodzą w życie z chwilą przyjęcia. Postanowienia o trybie wyboru i liczbie delegatów stosuje się od najbliższego Konwentu zwyczajnego po Konwencie w którym zmiany zostały uchwalone. Sprawy dotychczas nierozstrzygnięte przez Sąd Naczelny są przekazane do Centralnej Komisji Rewizyjnej. W przypadku spraw zakończonych Uchwałą Sądu Naczelnego, odwołania kierowane są do Centralnej Komisji Rewizyjnej, która rozpatruje je w drugiej instancji.
120. Statut w przepisach przejściowych może przewidzieć wyjątki od powyższych regulacji.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.