Dramatycznie wysokie zadłużenie publiczne to jeden z największym problemów naszego kraju. 10 stycznia została przekroczona kolejna granica, bowiem dług publiczny Polski przekroczył 1 bilion zł. Ta ogromna suma to efekt zaniedbań i zaniechań wszystkich gabinetów, które rządziły naszą ojczyzną przez ostatnie 28 lat. Suma, którą spłacać będą przyszłe pokolenia.

Stowarzyszenie KoLiber od samego początku swojej działalności sprzeciwia się praktykom, które sprzyjają zadłużaniu Polski. Jako organizacja pozarządowa o profilu konserwatywno-liberalnym mamy po prostu taki obowiązek. Po pierwsze musimy wskazywać na zaniechania każdych kolejnych rządów i informować oraz edukować Polaków w kwestiach gospodarczych. Po drugie dbać o przyszłość naszej ojczyzny i poziom życia przyszłych pokoleń, a po trzecie, aby pokazywać negatywne konsekwencje nadmiernych wydatków państwa, które prowadzą do olbrzymiego zadłużenia, które nie pozwoli na szybszy rozwój gospodarczy.

Dzisiaj sytuacja stała się już bardzo dramatyczna. Poziom zadłużenia wzrósł do 1 biliona zł, co jest absolutnym negatywnym rekordem. Każdy Polak jest już zadłużony na prawie 26,5 tysiąca zł, a dług w stosunku do PKB to już niemal 54%. Jest to kolejny dzwonek alarmowy, który powinien obudzić i otrzeźwić klasę polityczną, która zajmuje się wciąż jałowym sporem, nie zauważając rzeczy najważniejszych. Jako stowarzyszenie, które zrzesza w większości osoby młode, które będą w przyszłości najbardziej obciążone w spłacie tego zadłużenia, apelujemy aby politycy wszystkich stronnictw zajęli się w końcu redukcją zadłużenia publicznego.

Jako, że bilion zł to kwota mocno abstrakcyjna, to warto na kilku prostych przykładach zobrazować, na co mogłaby ta kwota zostać wydana. Bilion złotych to:

– 23 tysiące kilometrów autostrad

– Milion nowych przedszkoli

– 1400 km metra

– 2 tysiące szpitali onkologicznych

– 4 miliony placów zabaw

– 500 Stadionów Narodowych

– 320 mld bochenków chleba, a więc 1 bochenek dla każdego Polaka przez 23 lata

– 145 mld kg kurczaka , a więc 1 kg kurczaka dla każdego Polaka przez 10,5 roku

– 830 mld kg, 1 kg ziemniaków dla każdego Polaka przez blisko 60 lat

– 1 obiad za 20 zł dla każdego Polaka przez 3,5 roku

– 2 miliardy  wypłat z programu 500+

Ogromna kwota zadłużenia publicznego, to problem całego społeczeństwa, z którym będziemy się borykać przez wiele lat. Czas, aby zacząć o nim na poważnie myśleć już teraz, bo inaczej możemy obudzić się w państwie, które zbankrutowało. Zamiast nowej Irlandii czy Japonii, będziemy mieli drugą Grecję lub Argentynę. Nie wolno nam do tego dopuścić!

Nasz filmik w sprawie długu: https://www.youtube.com/watch?v=lQii_l7Wod8

Nasze grafiki obrazujące stan jawnego zadłużenia publicznego: http://s5.ifotos.pl/img/biliongif_aenheqn.gif

bilionczas bilion10 bilion9 bilion8 bilion7 bilion6 bilion5 bilion4 bilion3 bilion2 bilion1 bilionczas