images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

W sobotę, 16 sierpnia, w wielu miastach Polski członkowie Stowarzyszenia KoLiber zamanifestowali solidarność z Narodem Gruzińskim. Trzeba przyznać, że to niestabilna pogoda grała tego dnia pierwsze skrzypce. Nie zniechęciło to jednak młodych aktywistów do przeprowadzania akcji wsparcia, chociaż czasem w ograniczonej, względem planowanej, formie.

Bielsko-Biała

O godzinie 15.00 odbył się wiec poparcia dla Gruzji w Bielsku-Białej. Pierwszą częścią, która odbyła się na Pl. Wojska Polskiego stała się manifestacja, na której prezentowane było stanowisko Stowarzyszenia KoLiber w sprawie konfliktu na Kaukazie. Uczestnicy oraz przechodnie mogli zapalać także świeczki pamięci i solidarności z ofiarami wojny w Gruzji; wszystkie ofiary uczczone były także minutą ciszy. Kolejną częścią zgromadzenia było przemaszerowanie z transparentami po mieście; wygłaszane były wtedy hasła – „Wolna Gruzja”, „Pij gruzińskie wina, nie bój się Putina” oraz rozdawane naklejki, wyrażające solidarność z narodem gruzińskim.

Gdańsk

O godzinie 13, w strugach deszczu, pod konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Wrzeszczu zebrało się ok. 25 osób z różnymi hasłami, flagami i przygotowanymi transparentami, w celu zamanifestowania swojej solidarności z narodem gruzińskim. Wiec poprowadził Michał Stróżyk – koordynator inicjatywy „Solidarni z Gruzją” w województwie pomorskim. M. Stróżyk nakreślił obraz całego konfliktu i wyraził zdecydowany sprzeciw zebranych wobec interwencji rosyjskiej. Senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, nakreśliła z kolei geopolityczne motywy konfliktu Gruzji z Rosją oraz wynikające z tego potencjalne zagrożenie dla Polski. Bogusław Gosz – koordynator kampanii „Gruzjo – nie jesteś sama!!” Stowarzyszenia KoLiber zwrócił uwagę zebranym i mediom na możliwe formy niesienia pomocy Gruzinom, propagując m. in. stronę gruzja.koliber.org. Skandujący krzyczeli hasła: „Olej Putina – pij gruzińskie wina!” oraz „gruzińska woda zdrowia Ci doda!”. Pomagali im kierowcy, z których cześć trąbiła pod konsulatem, wyrażając solidarność z inicjatywą. Do manifestujących wyszedł pracownik konsulatu, któremu kolega Michał Bełbot wręczył czerwone gruzińskie wino półsłodkie, które ów pracownik przyjął, lecz po kilku minutach odniósł z powrotem, ku wyraźnemu zainteresowaniu dość licznie przybyłych mediów. Całe zgromadzenie ochraniała z każdą chwilą coraz większa ilość funkcjonariuszy służb porządkowych, którzy po zakończeniu manifestacji, skrupulatnie zaczęli spisywać zgromadzonych.

Wiec solidarności z narodem gruzińskim spotkał się z szerokim zainteresowaniem mediów. Relacje z niego zostały zaprezentowane m. in. w Superstacji, „Panoramie” TVP Gdańsk, Polskim Radio Gdańsk, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Pulsie Biznesu oraz najważniejszych ogólnopolskich portalach internetowych.

Wideo-relacja z Gdańska: http://www.e-gdynia.pl/index.php?id=11&where=818

Gliwice

W sobotnie popołudnie w związku z kampanią ?Gruzjo-nie jesteś sama!!? członkowie oddziału gliwickiego Stowarzyszenia KoLiber zebrali się w Centrum Handlowym FORUM- jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście. Rozdawano naklejki, informowano przechodniów o kampanii, udzielono kilku wywiadów. Po przerwie obiadowej, około godziny 19:30 KoLibranci przenieśli się na gliwicki rynek, na którym odbywały się koncerty zespołów młodzieżowych. Uczestniczyło w nich około 300 osób. Na scenie zawieszono transparent informujący o akcji stowarzyszenia. Z wielkim entuzjazmem odebrali ją koncertujący muzycy, którzy nie tylko zachęcali młodzież do poparcia inicjatywy KoLibra, ale również wykonali kilka utworów na cześć Gruzji.

Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.pl/czarnosek/GruzjoNieJesteSama

Gniezno

16 sierpnia o godzinie 15.00 gnieźnieńśki oddział Stowarzyszenia KoLiber rozdawał mieszkańcom Gniezna specjalnie przygotowane naklejki – znak solidarności z narodem gruzińskim namawiające do podpisania się pod listem poparcia na stronie www.gruzja.koliber.org. W manifestacji mimo wcześniej zgłoszonej obecności zabrakło przedstawicieli gnieźnieńskiego oddziału jednej z czołowych młodzieżówek. Akcja spotkała się z szerokim odzewem wśród mieszkańców, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem Rosji oraz słów poparcia dla samych organizatorów.

Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.pl/koliber.gniezno/GruzjoNieJestesSama

Katowice

Tekst za zgodą mmsilesia.pl:
„Gruzjo nie jesteś sama”- naklejki z takim sloganem, napisanym w kilku językach mogli wczoraj otrzymać Katowiczanie. W Katowicach odbyła się akcja poparcia dla Gruzji.
Rozdawało je kilkunastu aktywistów katowickiego oddziału stowarzyszenia konserwatywno-liberalnego „KoLiber”, spacerujących w centrum Katowic. Cześć z nich trzymała transparenty z hasłami „STOP rosyjskiej agresji” albo „Gruzjo jesteśmy z Tobą”.

– Poprzez uliczną akcję chcieliśmy wyrazić naszą solidarność z Gruzją, pokazać, że naród gruziński nie jest sam. Nieme przyzwolenia na działania Rosji w tym rejonie oznaczałoby, że jesteśmy współwinni zła. W takich sytuacjach nie można milczeć – tłumaczy w rozmowie z MM Silesia Zuzanna Stamirowska , główny koordynator wczorajszych działań. – Pragnęliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa polskiego na problem Gruzji, zachęcić do wyrażenia poparcia- dodaje Stamirowska.

Akcja jest częścią ogólnopolskich przedsięwzięć zorganizowanych przez stowarzyszenie KoLiber wyrażających poparcie i solidarność z narodem gruzińskim. W Katowicach przejawiały się one wcześniej przez pikietę, która odbyła się w zeszłą niedzielę, przed Teatrem Wyspiańskiego.

Kraków

Sytuacja w Krakowie była specyficzna – z jednej strony był ogrom aktywnych w sprawie Gruzji osób – Kluby GP, Solidarność, SFMW, KPN no i wreszcie KoLiber. Pod konsulatem rosyjskim od ostatniej soboty (9 VIII) codziennie odbywały się, z każdym dniem słabnące, antyrosyjskie manifestacje pod patronatem środowisk Niezależnej. Sprawa była więc dosyć ?ograna?. Równocześnie jednak sporo ludzi zapowiadało swoje przybycie, głównie z racji wyczerpywania się tamtejszej formuły – my oferowaliśmy coś alternatywnego, w nowym miejscu i formie. Niestety, zaczęły się schody. Kurier nie zastał nikogo pod podanym przez koordynatora akcji w Krakowie adresem i nie zostawiwszy awizo zostawił paczkę na poczcie, która od piątku włącznie była zamknięta. W związku z tym przygotowano ulotki w dwóch językach, które przy wsparciu członków KPN rozdano na ulicy Szewskiej.

Łódź

W sobotę, 16 sierpnia, w strugach deszczu, na Placu Wolności w Łodzi, odbył się wiec poparcia i solidarności z Gruzją i narodem gruzińskim. Organizatorem happeningu, polegającego na zapaleniu zniczy ofiarom rosyjskich bombardowań oraz rozdawania łodzianom wlepek z flagą Gruzji był oddział łódzki stowarzyszenia KoLiber. Organizatorzy i uczestnicy wiecu udzielili relacji licznym mediom, które przybyły na nasz happening. Akcja odbiła się dzięki temu szerokim echem w regionalnej telewizji i lokalnych rozgłośniach radiowych.

Relacja telewizyjna: http://ww6.tvp.pl/6882,20080816773186.strona (10 min. 50 sek.)

Opole

W Opolu akcja odbyła w ?niedeszczowym? okresie dnia. Zebrani pod ratuszem wspólnie ze stowarzyszeniem Horyzonty uzbrojeni we flagi biało-czerwone i plakietki z barwami narodowymi Gruzji. Głównym punktem pikiety było wciągnięcie flagi państwa gruzińskiego na maszt przy ratuszu przez przedstawiciela społeczności gruzińskiej w Opolu. Następnie poprosiliśmy zebranych mieszkańców naszego miasta o zapalenie czerwonych świec ułożonych we wzór flagi Gruzji. Zebranych ludzi z zewnątrz (z poza KoLibra i Horyzontów) było ok. 20 (w tym założyciel Solidarności w Opolu p. Roman Kirstein), co jest na tego typu akcje w Opolu wynikiem przyzwoitym. Po około półgodziny zakończono całą akcję.Wydaje się, że można zaliczyć ją do udanych, zwłaszcza iż flaga Gruzji, wisząca przed opolskim ratuszem, będzie symbolem o cierpieniach gruzińskiego społeczeństwa spowodowanym rosyjską agresją na wiele dni.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found
UWAGA Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Goń z pomnika bolszewika" - strona gonbolszewika.pl