images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

28 października 2011 roku, na zaproszenie Stowarzyszenia KoLiber i Warsztatów Idei, gościliśmy w Poznaniu jednego z najbardziej znanych polskich publicystów, Członka Honorowego KoLibra, Rafała A. Ziemkiewicza. Poprowadził on połączone z dyskusją wykłady zatytułowane „Powyborcza analiza polskiej sceny politycznej”.

 

Wizyta naszego gościa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza była o tyle ciekawa, iż tego samego dnia ze studentami spotkał się prezydent RP Bronisław Komorowski.  Trzeba przyznać, że – tak jak zażartował gospodarz spotkania prodziekan ds. studenckich dr Adam Szymaniak – Rafał Ziemkiewicz miał naprawdę efektowny support.

Po drobnym poczęstunku w gabinecie dr. Szymaniaka, o godzinie 13:00 rozpoczęło się spotkanie w Auli WNPiD, które poprowadzili wspólnie prezes poznańskiego oddziału KoLibra Wojciech Żmijewski oraz kierujący Działem Młodych  Warsztatów Idei Antoni Krokowicz. Wstępem do prelekcji była prezentacja Stowarzyszenia KoLiber – jego celów i dotychczasowych osiągnięć. Na sali przekazano również uczestniczącym w spotkaniu studentom listę, na której można było zapisać się do KoLibrowegonewslettera. Następnie krótko przedstawiono działalność Warsztatów Idei.

Zwięzłe przemówienie dr. Szymaniaka zakończyło wstęp do prelekcji. Rafał Ziemkiewicz rozpoczął swój wykład od wnikliwej analizy wyników październikowych wyborów parlamentarnych. Na konkretnych przykładach opisał mechanizmy decydujące o zwycięstwie czy też porażce wyborczej. Nasz gość zwrócił uwagę na sposób uprawiania polityki i prowadzenia kampanii wyborczej w Polsce – stwierdził, że opiera się ona na emocjach. Na przykładzie wyborów z 2007 roku, kiedy to Platforma Obywatelska zdobyła władzę dzięki tzw. „polityce miłości”, Rafał Ziemkiewicz pokazał, że w niestabilnych czasach niepokojów w społeczeństwie partiom opozycyjnym łatwo jest zdobyć elektorat poprzez odwołanie się do głównego celu życia każdego człowieka, mianowicie do osiągnięcia szczęścia. Stwierdził on, że politycy przed wyborami próbują oddziaływać także na jedną z najbardziej podstawowych potrzeb – potrzebę bezpieczeństwa – i „grożą” możliwością zwycięstwa wrogiej partii politycznej i rzekomo tragicznych tego konsekwencji – nie tylko dla całego państwa, ale i dla każdego człowieka. Teorię tę idealnie obrazuje przykład dwóch partii, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, których polityka opiera się na straszeniu społeczeństwa potencjalnym dojściem do władzy przeciwnika. Nasz gość pokazał także, jak duży wpływ na nastroje polityczne w społeczeństwie mają skojarzenia – zwłaszcza te negatywne, które narodziły się wraz z  „awanturą o krzyż” pod Pałacem Prezydenckim. Po upolitycznieniu sprawy, krzyż stał się symbolem negatywnym, a w społeczeństwie wzrosły nastroje antyklerykalne, co tłumaczy nieoczekiwany sukces Ruchu Poparcia Palikota, dążącego do całkowitego wyeliminowania Kościoła z życia publicznego. Po nieco ponad półgodzinnym wykładzie Rafała Ziemkiewicza, nadszedł czas na dyskusję. Nasz gość odpowiadał na pytania zgromadzonych w Auli studentów, a następnie podpisywał książki i plakaty. Spotkanie zakończyło się krótkim wywiadem dla studenckich mediów.

Zanim rozpoczęło się kolejne spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem, delegacja KoLibra oraz Warsztatów Idei udała się na wspólny obiad z publicystą. Po godzinie 17:00 rozpoczęła się prelekcja naszego gościa w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku. Poza przedstawieniem analizy życia politycznego w Polsce, Rafał Ziemkiewicz, w oparciu o jedno ze swoich najważniejszych dzieł, czyli „Polactwa”, przedstawił historyczne dzieje polskiego społeczeństwa. Następnie przyszła pora na zadawanie publicyście pytań, których było co niemiara. Po spotkaniu zainteresowani mogli nabyć najnowszą książkę Rafała Ziemkiewicza pt. „Zgred”. Przed opuszczeniem budynku Pałacu Działyńskich, nasz gość podpisywał książki, a także zgodził się na wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć z członkami KoLibra oraz Warsztatów Idei.

Spotkania z Rafałem Ziemkiewiczem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą wypełnione po brzegi sale. Skrupulatna i krytyczna analiza polskiej sceny politycznej pokazała uczestnikom spotkania prawdziwe oblicze polityki i zmusiła do refleksji. Ponadto pośród osób, które brały udział w prelekcjach, spora część zapisała się do newsletteraKoLibra, czym wyraziła zainteresowanie działalnością naszego stowarzyszenia. Tego typu wydarzenia z uczestnictwem znanych i cenionych osób o poglądach konserwatywno-liberalnych przyciągają dużą liczbę osób, dlatego mamy nadzieję, że to bardzo udane spotkanie z przyczyni się do promocji idei koliberalnej w Poznaniu.

Zdjęcia z wizyty naszego Członka Honorowego dostępne są na stronie.

Karolina Kmieć– najładniejsza, bo jedyna, 19- letnia członkini oddziału poznańskiego, studentka I roku prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

  • image not found
  • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
    Wolności - Centrum Rozwoju
    Społeczenstwa Obywatelskiego
    ze środkow Programu Rozwoju
    Organizacji Obywatelskich
    na lata 2018 - 2030

  • image not found