W niedzielę 14 maja, lokalne struktury naszego Stowarzyszenia z całej Polski zorganizowały obchody upamiętniające postać Rotmistrza Witolda Pileckiego i 116. rocznicę jego urodzin. Największe oddziały w Polsce brały udział w Mszach Świętych, marszach, a także uroczystościach pod miejscowymi tablicami i pomnikami. 

Poniżej przedstawiamy skróty tego, co działo się w niedzielę w największych miastach.

LUBLIN 

Lubelski Marsz Pileckiego został zainaugurowany uroczystościami w kościele. Po odprawionej Mszy Świętej za duszę śp. Witolda Pileckiego w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza, marsz przeszedł przez główne ulice na dziedziniec Zamku Lubelskiego. W obchodach brały udział liczne środowiska konserwatywno-liberalne, a także patriotyczne z Lublina i okolic.

 

POZNAŃ

W Poznaniu rozpoczęto uroczystości w Poznańskiej Farze. Po Mszy Świętej przemaszerowano pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się tam oficjalne uroczystości w gronie kombatantów, zaproszonych gości oraz wysłuchano życiorysu Rotmistrza przybliżonego przez Bartka Tomczaka, członka Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W obchodach uczestniczyło ok. 200 osób. Wśród nich znaleźli się wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, gen. Jan Podhorski oraz posłowie Szymon Szynkowski vel Sęk i Bartłomiej Wróblewski. 

 

 

TRÓJMIASTO 

W Trójmieście obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Brygidy, a następnie kilkaset osób maszerowało przez Stare i Główne Miasto w kierunku pomnika „tym co za Polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim. Oprócz członków i sympatyków KoLibra obecni byli również członkowie innych organizacji patriotycznych, rekonstruktorzy, jak również poseł Magdalena Błeńska – członek KoLiber Trójmiasto oraz eurodeputowana Anna Fotyga.

 

 

WARSZAWA 

Uroczystości ku czci Witolda Pileckiego nie mogło zabraknąć także w stolicy. Warszawski Marsz Rotmistrza poprzedzono jak co roku Mszą Świętą w katedrze św. Jana. Blisko tysiąc osób przeszło ulicami Starego Miasta i dzielnicy Żoliborz, by zakończyć obchody pod oficjalnie odsłoniętym dzień wcześniej pomnikiem Rotmistrza. Na miejscu obecni byli zarówno członkowie KoLiber Warszawa, Fundacji Służba Niepodległej, Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. W marszu wzięli udział prof. Piotr Gliński i poseł Paweł Lisiecki, który jest członkiem oddziału warszawskiego KoLibra. Przedstawiciele złożyli kwiaty oraz wygłosili przemówienia.

 

Każde z uroczystości oprócz upamiętnienia 116. rocznicy urodzin Rotmistrza miały również na celu oddanie szacunku jego postaci. Chcemy, aby Rotmistrz był zapamiętany przez młodsze i starsze pokolenia tak, jak na to zasłużył swoją odwagą, heroizmem i umiłowaniem ojczyzny.

Zapraszamy również na obchody Pileckiego w Krakowie, które wyjątkowo odbędą się 19 maja, a szczegóły możecie poznać na fanpage na Facebooku: KoLiber Kraków.

 

Opracowanie: Agnieszka Głowacz