W niedzielę 13 maja 2012 roku w większości dużych polskich miast odbyły się marsze upamiętniające osobę Rotmistrza Witolda Pileckiego. Stowarzyszenie KoLiber było organizatorem lub współorganizatorem kilku z nich. Przedstawiamy relacje oddziałów, które organizowały marsze w swoich miastach.
KoLiber Bydgoszcz:
13 maja w 111 rocznicę urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego po raz kolejny odbyły się w Bydgoszczy uroczystości upamiętniające tego polskiego bohatera.
Obchody rozpoczęła msza święta w tradycyjnym rycie rzymskim odprawiona przez księdza prałata Romana Kneblewskiego. Proboszcz bydgoskiego Sacre Coeur zwrócił uwagę na to, że polskość to przywiązanie do wolności, wierność tradycji i pamięć o bohaterach.
Po mszy świętej spod Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przeszedł ulicami Bydgoszczy pochód upamiętniający Rotmistrza Pileckiego. W marszu, mimo deszczowej pogody, wzięło udział ponad sto osób z różnych środowisk. Widoczne były emblematy m.in. Narodowej Bydgoszczy, KoLibra, Nowej Prawicy, Zawiszy Bydgoszcz i I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Podczas pochodu wznoszono hasła patriotyczne m.in.: „Cześć i chwała bohaterom”, „Wolność, prawda, niepodległość”, czy „Nigdy więcej komunizmu”.
Uroczystość zakończyła się na Starym Rynku pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Wiersz Zbigniewa Herberta “Przesłanie Pana Cogito” odczytał Łukasz Bronowski. Na zakończenie jeden z organizatorów marszu Piotr Najzer zaapelował do zgromadzonych o uczestnictwo w kolejnych Marszach Rotmistrza. Członkowie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber współorganizowali Marsz.
Marta Nowicka
Relacje medialne:
http://www.portalbydgoski.pl/rotmistrz-witold-pilecki-to-byl-najwiekszy-bohater-ii-wojny-swiatowej
http://www.youtube.com/watch?v=M8exSrNiae8&feature=player_embedded
http://bydgoszcz24.pl/artykul/pamietaja-o-rotmistrzu-witoldzie-pileckim
KoLiber Lublin
Tegoroczny Marsz już za nami. Możemy być zadowoleni z frekwencji, maszerowała z nami blisko setka osób. Przemawiali prezes Oddziału Kacper Chołody, prezes ŚZŻ AK w Lublinie Stanisław Wołoszyn oraz Marian Kowalski z ONR. Uczestnicy wzięli ze sobą flagi, było biało-czerwono. Skandowaliśmy „chwała Rotmistrzowi- bohaterowi!”, z megafonu popłynął utwór „Bij bolszewika”, a na Pl. Litewskim wsłuchaliśmy się w ciszy w słowa wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, sami uczestnicy na sam koniec zaintonowali „Rotę”. Wszystkim uczestnikom, jak i wspierającym nas dobrą myślą i modlitwą serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w jeszcze większym gronie w przyszłym roku!
Kacper Chołody
http://moje.radio.lublin.pl/77-rocznica-smierci-marszalka-111-urodzin-rotmistrza.html
http://www.rp.pl/artykul/10,874606-Lublin–Uczczono-pamiec-rotmistrza-Witolda-Pileckiego.html
http://www.tvp.pl/lublin/informacyjne/panorama-lubelska/wideo/13-maja-2012-g-1830/7357017
KoLiber Poznań:
Cześć i chwała Bohaterom!
Wyglądam przez okno. Szaruga, chyba będzie padać. Co tam, z cukru nie jestem, zawijam wokół szyi biało-czerwony szalik i wychodzę. Ludzi z flagami nie widzę ani na ulicy, ani z autobusie. Zimno. Cóż, pewnie niewiele ich to wszystko obchodzi albo o niczym nie wiedzą. Dojeżdzam na miejsce, 15 Pułk Ułanów Poznańskich, około dwustu osób z flagami i balonami, rodziny z dziećmi. Zimno. W środku ciepło.
Zgodnie z planem, chwilę po trzynastej organizatorzy Marszu zainaugurowali zgromadzenie. Uczestnicy sformowali szyk i ruszyli pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego przy Alei Niepodległości. “Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy” – skandowali. Po dotarciu do celu zgromadzonych przywitał Łukasz Dumowski – wiceprezes poznańskiego oddziału KoLibra – główny organizator przedsięwzięcia. Po słowach wstępu i odczytaniu “Przesłania pana Cogito” Zbigniewa Herberta przez Jana Billerta, głos zabrał profesor Maciej Gloger z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który przypomniał wszystkich zgromadzonym historię życia Rotmistrza Pileckiego oraz zaapelował do władz miasta Poznania o zmianę nazwy ulicy Roosvelta, wskazując, że powinniśmy czcić pamięc bohaterów takich jak Rotmistrz i nadać ulicy imię Pileckiego. Wystąpienie pułkownika Jana Podhorskiego, kombatanta drugiej wojny światowej było swoistym symbolem pokoleniowej zmiany warty. Wspominając swego dziadka walczącego w Powstaniu Styczniownym, ojca walczącego w Powstaniu Wielkopolskim, własne doświadczenia oraz obecność na marszu swoich wnuków i prawnuków, pokazał jak ogromnie ważne zobowiązanie przejęliśmy po minionych pokoleniach. Tomasz Pułról, prezes poznańskiego oddziału KoLibra, mówił o tym, że niestety wiele osób nie wie kim był Rotmistrz Pilecki i że naszym obowiązkiem jest przypominać o zapomnianych bohaterach. Swą wypowiedź zakończył niezwykłym fragmentem “Dziadów” Adama Mickiewicza: “Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Kolejnym z gości, który zabrał głos był pan Włodzimierz Buczyński, inicjator budowy pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, przy którym odbywały się uroczystości. Zaprosił on uczestników Marszu na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Rotmistrza, która odbędzie się 25 maja w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu.
Uczestnicy marszu pozostawiają przy pomniku wbite w ziemi biało-czerowne chorągiewki w hołdzie poległym bojownikom za Wolność Ojczyzny. Plac opustoszał, zostały tylko flagi i wiatr, który budzi je do życia. Zimno. W środku wrze. Cześć i chwała bohaterom!
Maciej Woźniak
Zdjęcia:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.410098599020544.102275.160086417355098&type=3
Film z Marszu:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Wivx5-5fBlM
Relacje medialne:
http://www.wtk.com.pl/index.php?section=magazyn&id_prog=35&video_id=3420
http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/13052012-godz2145/7364686
KoLiber Warszawa:
Pomimo niesprzyjającej pogody, Marsz Pileckiego w Warszawie cieszył się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Brało w nim udział około 200 osób, wśród których było zarówno starsze pokolenie mieszkańców Warszawy, jak również młodzież, rodzice z dziećmi oraz kibice. Świadczy to o dużym zainteresowaniu historią najnowszą także wśród młodszego pokolenia.
Marsz trwał około dwóch godzin. O godzinie 13:00 przy tablicy pamiątkowej przypominającej o aresztowaniu i rozstrzelaniu Rotmistrza zostały złożone kwiaty i znicze. Z tego miejsca, tłum kierował się w stronę katedry św. Jana na ulicy Świętojańskiej na Starym Mieście.
Marsz przebiegł spokojnie, nie było żadnych nieplanowanych incydentów. Idący tłum śpiewał pieśni wojenne i religijne.
Po drodze, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, ksiądz Stanisław Małkowski pobłogosławił przybyłe osoby, a prezes KoLibra Seweryn Szwarocki wygłosił przemówienie.
Marsz zakończył się nabożeństwem w katedrze św. Jana.
Barbara Kulpa
Zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/102433035840889601504/MarszPileckiego?authkey=Gv1sRgCJa5zvCJgM_i4wE
Relacje medialne:
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,uczcili-pamiec-bohatera-trzeba-dac-swiadectwo,44833.html
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.