images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Polska kolej w XXI w. U progu dziejowej szansy rozwoju

Inwestycje infrastrukturalne, trendy, wyzwania, rekomendacje

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że branża kolejowa przeżywa swoją kolejną młodość. Trwa prawdziwy europejski renesans kolei, która najlepsze lata ma dopiero przed sobą. Wprawdzie pandemia COVID-19, wprowadzone obostrzenia i w konsekwencji ograniczona możliwość swobodnego przemieszczania się wywołały trzęsienie ziemi w kolejowych przewozach pasażerskich we wszystkich państwa unijnych, na branżę czeka bardzo pozytywna przyszłość. 

Przedstawiamy raport autorstwa Mateusza Gilewskiego, stanowiący analizę stanu obecnego i zarys perspektyw rozwoju dla polskiego transportu kolejowego w trzeciej dekadzie XXI w. Autor, uwzględniając szereg szans i zagrożeń, przedstawia zbiór rekomendacji strategicznych dla wszystkich stron i podmiotów zaangażowanych w rozwój całego procesu transportowego w branży kolejowej. 

Polska może zostać jednym z głównych beneficjentów nowego transportowego paradygmatu w Europie. Stawiamy tezę, że Polska w trzeciej dekadzie XXI w. stoi przed dziejową szansą modernizacji nie tylko całego systemu transportowego – wszak za inwestycjami kolejowymi pójdzie rozwój całej gałęzi intermodalnej, co nie pozostanie także bez wpływu na polepszenie jakości przewozów drogowych, wzrost znaczenia transportu morskiego (bałtyckie porty) oraz lotniczego (w szczególności po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego). 

– Mateusz Gilewski, raport Polska kolej w XXI w. U progu dziejowej szansy rozwoju

Europejski Rok Kolei to doskonała okazja na szczery rachunek sumienia ostatnich 30 lat, wypunktowanie bolączek i zaniedbań które zahamowały w Polsce znaczenie tej gałęzi transportu. Ale to przede wszystkim świetny moment aby dostrzec, że trwający renesans kolei w Europie to dla naszego kraju doskonała okazja do rozwoju i awansu gospodarczego.

Stawiam tezę, że mamy niepowtarzalną szansę na modernizację kraju wokół mądrych i przemyślanych inwestycji w infrastrukturę transportową. Kolej jako bezpieczny, proekologiczny i najbardziej zrównoważony środek transportu może odegrać w tym procesie kluczową rolę.

– Mateusz Gilewski, raport Polska kolej w XXI w. U progu dziejowej szansy rozwoju

Czy Polska wykorzysta to „window opportunity”? Co trzeba zrobić, aby dziejowa szansa rozwoju transportu szynowego stała się motorem napędowym polskiej gospodarki? Odpowiedzi w raporcie. Zapraszamy do lektury!


WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found