Władanie, w szczególności własnym, mieszkaniem lub domem jest jednym z priorytetów polskiego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich lat. Jednocześnie, po okresie transformacji gospodarczej, lokale mieszkalne traktowane są w Polsce jako towar rynkowy. Oznacza to, że dążenie do posiadania ich realizowane jest głównie poprzez mechanizmy rynkowe. Pożądane działanie współczesnych krajowych rynków mieszkaniowych, w tym polskiego, napotyka jednak wiele trudności.
Rozwiązania z zakresu polityki mieszkaniowej zakłada rządowy program społeczno-gospodarczy „Polski Ład”. Program ten ma w założeniu przyczynić się do odbudowy polskiej gospodarki, dotkniętej skutkami pandemii wywołanej wirusem COVID-19, i jednocześnie dostosować ją do stających przed nią aktualnie wyzwań. „Polski Ład” składa się z 5 „fundamentów”, które autorzy programu sprowadzają do haseł „Więcej na zdrowie”, „Wyższa emerytura”, „Niższe podatki”, „500 tys. nowych miejsc pracy” i „Własne cztery kąty”. W ramach ostatniego z tych haseł-„fundamentów” mieszczą się rozwiązania, które mają zwiększyć dostępność do finansowania własnego mieszkania. Przeznaczone mają być dla osób, które chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, szukają go w mieszkalnictwie społecznym i spółdzielczym lub chcą wybudować własny dom. Znalazły one wyraz w dwóch programach, tj. „Mieszkanie bez wkładu własnego” oraz „Mój dom 70 m2 – bez zbędnych formalności”. Programy te na poziomie legislacyjnym realizują 2 ustawy. Są to odpowiednio: ustawa z dnia 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Raport został podzielony na trzy części:
Zapraszamy do lektury raportu autorstwa Radosława Łapszyńskiego.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.