images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Kreowanie wizerunku kandydata na prezydenta na podstawie kampanii wyborczej w 2015 roku

Kreowanie wizerunku kandydata na prezydenta na podstawie kampanii wyborczej w 2015 roku

W ramach Centrum Analiz Kolibra, chcielibyśmy serdecznie zaprosić do zapoznania się z najnowszym raportem, autorstwa naszej koleżanki Pauliny Machery, wiceprezes oddziału Kraków. Tematem pracy jest wizerunek w kampanii prezydenckiej w 2015r.

CA KoLiber LOGO

Kreowanie wizerunku kandydata na prezydenta na podstawie kampanii wyborczej w 2015 roku.

Kluczowym elementem każdej kampanii wyborczej jest determinowanie jak największej liczby czynników, które dają sztabom wyborczym i kandydatom możliwość oddziaływania na myślenie, zachowanie i postawy wyborców. W Polsce, wraz z przemianą systemową w 1989 roku, rywalizacja o czołowe stanowiska i urzędy nabrała rozmachu i przyjęła nowe formy. Główne podmioty na polskiej scenie politycznej zaczęły sięgać po narzędzia marketingu politycznego, którymi są: propaganda, agitacja, perswazja, reklama, demagogia i nauczanie1 . W kolejnych kampaniach wyborczych mogliśmy zaobserwować coraz intensywniejsze działania oraz coraz bardziej rozbudowane i unowocześnione strategie wyborcze. Wiązało się to oczywiście z większymi finansami, jakimi sztaby w związku z tym musiały dysponować. Walka wyborcza przybrała charakter batalii, w której śledzi się gesty, spojrzenia, słowa i postawy i o której wyniku ostatecznie decyduje karta wyborcza. Marek Migalski porównuje obecnie prowadzone kampanie do wyspy. Z jednej strony żyją na niej jej mieszkańcy, czyli – w kontekście politycznym – politycy, komentatorzy, dziennikarze i publicyści. Z drugiej – przybywają na nią letnicy utożsamiani ze słabo zorientowanymi wyborcami. Politolog zwraca uwagę, że mimo tego, że przybyli są na wyspie jedynie gośćmi (podobnie jak elektorat poszczególnych partii, który uaktywnia się w okresie wyborczym), to ostatecznie oni zadecydują o tym, kto zostanie jej królem – kto ma do zaproponowania najkorzystniejszą ofertę, która przekazana w prosty, wręcz prymitywny sposób do nich dotrze.(…) Czytaj Dalej.


Autor:

Paulina Machera – wiceprezes krakowskiego KoLibra. Studentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nominowana do nagrody Człowieka Roku w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Krakowską za akcję „Odmalujmy Polskę”.

Redakcja:

Marcin SobiczewskiJudyta Zegan, Agnieszka Szpak

Skład:

Judyta Zegan

 

Kreowanie wizerunku kandydata na podstawie kampanii wyborczej w 2015 roku

POZOSTAŁE PUBLIKACJE

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

  • image not found
  • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
    Wolności - Centrum Rozwoju
    Społeczenstwa Obywatelskiego
    ze środkow Programu Rozwoju
    Organizacji Obywatelskich
    na lata 2018 - 2030

  • image not found