images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Na zaproszenie Instytutu Misesa w dniach 29–30 października br. Warszawę odwiedzi profesor Jesús Huerta de Soto, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Króla Juana Carlosa w Madrycie, autor i współautor kilkudziesięciu książek z zakresu teorii ekonomii, finansów i bankowości.

Na zaproszenie Instytutu Misesa w dniach 29–30 października br. Warszawę odwiedzi profesor Jesús Huerta de Soto, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Króla Juana Carlosa w Madrycie, autor i współautor kilkudziesięciu książek z zakresu teorii ekonomii, finansów i bankowości.

Wizyta profesora de Soto wiąże się z publikacją polskiego wydania jego międzynarodowego bestsellera „Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne”. Choć pierwsze hiszpańskie wydanie tego traktatu ukazało się w 1995 roku, to książka nie straciła nic na aktualności. Przeciwnie, można w niej znaleźć opis kryzysów, doskonale pasujący do zjawisk gospodarczych, które obecnie obserwujemy, oraz analizę przyczyn cyklicznych wzrostów i załamań. Profesor de Soto nie ogranicza się do opisu problemów w sferze gospodarki i finansów, lecz sugeruje, jak je rozwiązać. W dłuższym okresie lekarstwem na kryzysy byłoby: zniesienie banków centralnych, wprowadzenie stuprocentowej rezerwy bankowej i powrót do konkurencyjnego systemu wolnej bankowości opartej na pieniądzu kruszcowym. W krótszej perspektywie, gdy kryzys już się rozpoczął, jedyną skuteczną metodą jego zażegnania jest, według profesora de Soto „maksymalne zwiększenie elastyczności gospodarki”, a więc „jak najdalej posunięta deregulacja” (s. 328). W komentarzu zamieszczonym na okładce książki prof. Leszek Balcerowicz pisze, że „nie każdy się zgodzi z propozycjami [autora]”, ale zaraz dodaje, że „każdy, kogo interesują podstawowe kwestie społeczeństwa, gospodarki i pieniądza, powinien się zapoznać z książką Jesúsa Huerty de Soto”.

Profesor de Soto jest przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomii, która jeszcze w latach dwudziestych stanowiła główny nurt myśli ekonomicznej, ale w wyniku triumfu keynesizmu straciła wpływy w świecie politycznym i uznanie w kręgach akademickich. W swojej książce wielokrotnie nawiązuje do dorobku Carla Mengera, Eugena Böhm-Bawerka, Ludwiga Misesa, Friedricha Hayeka i innych przedstawicieli szkoły. Warto zauważyć, że nieliczni ekonomiści i praktycy, którzy przewidzieli obecny kryzys, są w większości zwolennikami austriackiej analizy cyklu. Być może największy rozgłos wśród nich zdobył Peter Schiff, zdeklarowany sympatyk szkoły austriackiej.

W czasie wizyty w Warszawie profesor Jesús Huerta de Soto wygłosi kilka wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, WSHiP im. R. Łazarskiego oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych, udzieli wywiadów i weźmie udział w spotkaniach z polskimi ekonomistami. Szczegóły dotyczące programu wizyty można znaleźć na stronie www.mises.pl. Wstęp na wykłady będzie bezpłatny.

Witold Falkowski, prezes Instytutu Misesa (witold.falkowski@mises.pl)
Marcin Kamiński, koordynator wizyty (marcin.kaminski@mises.pl)

http://mises.pl/wizyta-profesora-de-soto/

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found