KoLega Wojciech Żmijewski jest prezesem poznańskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. Studiuje administrację oraz filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Należy również do Korporacji Akademickiej Hermesia. O ostatnim spotkaniu, Fredericu Bastiacie oraz zbliżającej się Wystawie „Od Powstania do Wolności” rozmawia z sekretarz Agnieszką Gańko.
KoLega Wojciech Żmijewski jest prezesem poznańskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. Studiuje administrację oraz filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Należy również do Korporacji Akademickiej Hermesia. O ostatnim spotkaniu, Fredericu Bastiacie oraz zbliżającej się Wystawie „Od Powstania do Wolności” rozmawia z sekretarz Agnieszką Gańko.
Agnieszka Gańko: Jak udało się wtorkowe spotkanie?
Wojciech Żmijewski: Ostatnie spotkanie oddziału miało charakter inny niż wcześniejsze: postanowiliśmy rozpocząć projekt samokształcenia. Pomimo, iż spotkanie odbywało się w nietypowym jak na nasz odział miejscu, bo w pubie, KoLibranci mnie nie zawiedli. Każdy z będących na spotkaniu zapoznał się z dziełem F.Bastiata „Co widać i czego nie widać”. Co znaczące, duża część z nas sięgnęła po tą pozycję po raz kolejny. Cieszy to tym bardziej, iż Bastiat nie jest autorem cieszącym się dużą popularnością wśród młodych czytelników (nasz projekt jest realizowany m.in. po to, by ten stan uległ zmianie).
Czy język Frederica Bastiata trafia do współczesnych czytelników?
Według mnie twórczość tego znakomitego myśliciela doskonale trafia do dzisiejszego czytelnika! Co więcej, właśnie w czasach nam współczesnych idee i rozwiązania proponowane choćby w rozprawie, którą my „wzięliśmy na warsztat”, sprawdziłyby się świetnie. Przecież sławetna metafora zbitej szyby jest porównaniem tak prostym, a zarazem uniwersalnym, iż każdy jest w stanie zrozumieć mechanizmy w ten sposób zaprezentowane. Dziś jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prostych i klarownych przykładów logicznego myślenia. Takie podejście do tematów ekonomii daje przeciwwagę dla tego, czym karmią nas media : dla ekspertów, fachowców i ich niezrozumiałych analiz ekonomicznych. Przeciętny odbiorca tego medialnego przekazu nie za wiele rozumie z serwowanych mu informacji,a mimo to chłonie je, nie zadając sobie nawet trudu próby ich zrozumienia. Twórczość Bastiata w logiczny i przystępny sposób trafia do odbiorcy tak, iż ten niejako naturalnie rozumie prezentowane poglądy.
Jaką niespodziankę przygotowałeś KoLibrantom?
Przygotowałem KoLegom z oddziału paczkę z plakatami z akcji ” Kocham Polskę”, którą realizowali nasi przyjaciele z poznańskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej. Cała akcja była realizowana na terenie Poznania przez Wszechpolaków w Walentynki i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta. Jako, że przyjaźnię się z Marcinem Majchrzakiem, szefem poznańskich struktur MW, udało mi się ( nie bez trudu;)) zorganizować kilkadziesiąt plakatów dla KoLibrantów. Mimo tego, iż akcja celowa była organizowana 14 lutego, moim zdaniem plakat z napisem „Kocham Polskę” może wisieć na ścianie cały rok i przesłanie, jakie niesie z pewnością się nie zdezawuuje. Muszę się przy okazji pochwalić, iż prezent bardzo spodobał się naszym KoLegom ;).
Trudno Ci się kieruje oddziałem?
Trzeba przyznać, iż poznańskim „KoLibrem” kieruje się nad wyraz sprawnie. Odzew, z jakim spotkałem się organizując oddział początkowo trochę mnie zaskoczył, choć muszę przyznać, iż było to bardzo miłe zaskoczenie. Sprawy mają się podobnie, jeśli chodzi o organizowane przez nas akcje. Oczywiście zdarzają się różne komplikacje, sytuacje w których zdolność improwizacji jest niezbędna, jednakże dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób mam nadzieję, że udaje mi się utrzymywać pracę oddziału na przyzwoitym poziomie. Nie byłoby to oczywiście możliwe gdyby nie wkład nas wszystkich, bo przecież oddział tworzymy wszyscy i nie jest ważne kto jest prezesem, a kto sekretarzem czy liderem grupy projektowej. Wszyscy działamy we wspólnym celu i każdy osiąga taki sam, najwyższy poziom satysfakcji po udanym przedsięwzięciu.
Twój oddział podjął się uczczenia zwycięskiego zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Co planujecie z tej okazji?
Uczczenie zwycięstwa Powstańców z Wielkopolski 1918-1919, było dla nas rzeczą oczywistą. Nie było pytaniem CZY coś organizujemy, lecz CO. Biorąc pod uwagę kilka koncepcji zdecydowaliśmy się na organizację eventu artystyczno – historycznego, a mianowicie Wystawy zdjęć „Od Powstania do Wolności” oraz pokazu multimedialnego „Światło, Muzyka, Obraz”. Dzięki przychylności Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu uzyskaliśmy dostęp do archiwalnych i unikatowych zdjęć z okresu powstania. Oczywiście, całe przedsięwzięcie wymagało dużego zaangażowania, choćby przy wielkoformatowym wydruku tychże fotografii, druku zaproszeń dla znamienitych Poznaniaków czy przy organizacji odpowiedniego na takie wydarzenie miejsca. Jednakże dzięki przyjaciołom z Fundacji Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki „ARS”, którym w grudniu pomogliśmy w przeprowadzeniu akcji ” Wielkie z Małymi Świętowanie” udało nam się porozumieć z Galerią-Klubem „ZAK”, w której to klimatycznych pomieszczeniach odbędzie się Wystawa. Jak to się mówi : dobre uczynki do nas wracają ;).
Dziękuję za rozmowę. Zainteresowanych aktywnością KoLegów z Wielkopolski odsyłam na stronę internetową.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.