Popieramy protest kombatantów przeciw honorowaniu Armii Ludowej

Od kilku miesięcy prowadzimy akcję „Goń z pomnika bolszewika”, której celem jest doprowadzenie do dekomunizacji przestrzeni publicznej. W ramach tej inicjatywy prowadzimy różnego rodzaju działania na rzecz usuwania pomników, tablic czy nazw ulic upamiętniających osoby lub organizacje związane z reżimem komunistycznym.

Jak możemy dowiedzieć się z mediów, co jakiś czas głównie z inicjatywy środowisk postkomunistycznych pojawiają się odwrotne propozycje polegające na dążeniach do tworzenia nowych miejsc honorujących komunistów i zrzeszające ich formacje. I tak w ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, iż za zgodą miejscowych władz, na powstającym w Lublinie  monumencie ku czci organizacji niepodległościowych może zostać uhonorowana Armia Ludowa.

Na podstawie posiadanej przez nas wiedzy, opierającej się m.in. o wydaną przez trzech członków Honorowego Komitetu Poparcia naszej akcji: prof. Marka Jana Chodakiewicza, dr Piotra Gontarczyka i Leszka Żebrowskiego, książkę „Tajne oblicze GL-AL i PPR”, uznajemy tą decyzję za skandaliczną i uwłaczającą pozostałym formacjom, które mają zostać uhonorowane na tym monumencie. Z opublikowanych we wspomnianej książce dokumentów dotyczących AL wynika, bowiem, że formacja ta dopuszczała się czynów haniebnych, wymierzonych w interes Polski i sprzyjających stalinowskiej dominacji nad naszym krajem.

W związku z tymi okolicznościami, zdecydowanie popieramy wystosowany przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie protest przeciwko uhonorowaniu Armii Ludowej na lubelskim monumencie.

 

Biuro Prasowe

Stowarzyszenia KoLiber

 

Foto: Hanna Dobrowolska, za: solidarni2010.pl