Pomoc humanitarna dla Armenii

Organizujemy razem ze Stowarzyszeniem Młodzieży Ormiańskiej zbiórkę na najpotrzebniejsze rzeczy dla Ormian poszkodowanych w wyniku konfliktu azersko-ormiańskiego.

💰 Link do zbiórki
👍 Link do wydarzenia na Facebooku

Na Zakaukaziu znów eksplodował konflikt o Górski Karabach między Azerbejdżanem a Armenią. Trzydzieści lat temu w regionie toczył się najpoważniejszy konflikt zbrojny na terenach powstałych po rozpadzie ZSRR. Od poprzedniej niedzieli walki rozgorzały na nowo…głównie na terytorium Górskiego Karabachu, ale również na Armenii z uwagi na ataki lotnicze wojsk azersko-tureckie.

Spośród dwóch stron konfliktu to Azerbejdżan jest siłą przeważającą. Jest to kraj bogatszy z silnym wsparciem Turcji, która dostarcza mu nowoczesny sprzęt wojskowy. Dysproporcja między Ormianami a Azerami i Turkami jest przytłaczająca – trzydziestokrotnie mniej ludności, a od samego Azerbejdżanu czterokrotnie mniejszy budżet wojskowy.

Trudno przewidzieć przyszłe scenariusze czy odpowiedzieć na pytanie jak długo potrwają walki. Niestety, pewne jest, że wojna pochłonie mnóstwo ofiar, których liczba już teraz wzrasta. Atakowane są osady cywilne w Górskim Karabachu jak i samej Armenii. Istnieją uzasadnione obawy, że konflikt może przekształcić się w otwartą wojnę, bez widoków na łatwe rozwiązanie. Obie strony już teraz informują o ofiarach śmiertelnych – zarówno cywilach, jak i żołnierzach. Pierwszymi ofiarami po stronie ormiańskiej były babcia z pięcioletnią wnuczką…

Stowarzyszenie KoLiber oraz Stowarzyszenie Młodzieży Ormiańskiej organizuje akcję charytatywną. Chcemy zorganizować niezbędną pomoc humanitarną dla ofiar wojny, w tym rodzin z dziećmi. Ludność znalazła się w trudnej sytuacji, brakuje tak naprawdę wszystkiego. Giną cywile, którzy z uwagi na swoją sytuację są praktycznie bezbronni. Wiele osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z tego powodu potrzebna będzie dla nich pomoc.Akcja ma na celu wsparcie ludności cywilnej poszkodowanej w wyniku walk. Zebrane pieniądze przekażemy organizacji zajmującej rozdzielaniem pomocy humanitarnej na terenie Armenii.

Konferencja prasowa:

Opublikowany przez Stowarzyszenie KoLiber Czwartek, 1 października 2020