W ubiegłym miesiącu nasze stowarzyszenie zaangażowało się w wydarzenia i marsze mające na celu uczczenie postaci i dokonań Rotmistrza Pileckiego.
12 maja wydarzenia związane z postacią rtm. Pileckiego zorganizowały oddziały Poznań oraz Lublin. W Poznaniu, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, na marszu pojawiło się kilkadziesiąt osób, a wśród nich m.in. Marek Jurek, posłowie PiS Tadeusz Dziuba, Bartłomiej Wróblewski, Szymon Szynkowski vel Sęk. Marsz wyruszył spod kościoła św. Marcina w Poznaniu, a zakończył się pod pomnikiem AK i Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie uczestnicy odśpiewali hymn i złożyli kwiaty.
– Trzeba sobie przypominać o takich postaciach, jak Witold Pilecki, który był przez wiele lat postacią zapomnianą, a jest jedną z ciekawszych osób II wojny światowej. Dobrowolnie dał się umieścić w obozie koncentracyjnym po to, aby zdobyć informacje, jak takie obozy działają. Dzięki temu, że zdobył takie informacje i uciekł z obozu, co też było niesamowitym czynem, mógł przekazać te informacje światu i pokazać, jak wygląda piekło na ziemi – mówił na wydarzeniu Kamil Tyrek, prezes KoLiber Poznań.
Link do relacji mediów
W Lublinie natomiast marsz przeszedł przez centrum miasta i Stare Miasto, do lubelskiego Zamku. Na czele pochodu znajdował się baner z napisem, który przypominał dlaczego Lublinianie się dziś zebrali, „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 ochotnik do Auschwitz, największy bohater II wojny światowej, torturowany i zabity przez komunistów”. Podczas marszu odczytano opisy dotyczące życia i dokonań Pileckiego; wznosili okrzyki: „Pamiętamy o rotmistrzu”, „Cześć i chwała rotmistrzowi” „Marsz Witolda Pileckiego – bohatera niezłomnego”.
– Budować, starać się być aktywnym, zgodnie tymi ideałami żyć, a nie tylko o nich mówić, nie tylko o nich myśleć, ale te ideały w swoje życie wprowadzać każdego dnia – podkreślił Bartłomiej Sieradzki z KoLiber Lublin.
Link do relacji mediów
We Wrocławiu marsz odbył się dnia 24 maja. Uczestnicy zebrali się na Placu Solnym, aby następnie udać się w stronę pomnika upamiętniający postać rtm. Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej, gdzie głos zabrały zaproszone osoby, odśpiewano rotę i złożono kwiaty. W marszu udział wzięło około 80 osób, a wśród nich min. Wojciech Lica, członek NSZZ „Solidarność” i działacz „Solidarności Walczącej”.
To postać bez wątpienia wielka, autorytet dla nas, tu wszystkich zebranych, oraz dla przyszłych pokoleń Polaków. Przypomina nam o ważnych wartościach i zasadach. Nie chodzi tylko o wzorowanie się na nim w czasach wojny, kiedy sytuacja wymaga największych ofiar, ale także w czasach pokoju, czyli teraz, na co dzień – stwierdził Maciej Wachowski, sekretarz KoLiber Wrocław.
Link do relacji mediów
W Warszawie obchody były szczególne. Wzięła w nich udział córka rtm. Pileckiego- Zofia Pilecka-Optułowicz. Marsz wyruszył w sobotę o 15.30 spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Po drodze puszczano patriotyczne pieśni, m.in. „Warszawskie dzieci” i przytaczano fragmenty raportów Witolda Pileckiego z Auschwitz. Po marszu oraz symbolicznym złożeniu wieńców przez jego uczestników, wiceministra Piotra Glińskiego oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacka Pawłowicza, uczestnicy weszli na dziedziniec muzeum na ulicy Rakowieckiej. Tam po powitaniu przez córkę Witolda Pileckiego, Zofię Pilecką-Optułowicz i wystąpieniach organizatorów, dyrektora muzeum oraz wicepremiera Glińskiego odprawiona została msza święta za rotmistrza i jego podkomendnych. Wicepremier zwrócił uwagę, że warto także stawiać Witolda Pileckiego jako przykład człowieka, który potrafił łączyć ponad podziałami politycznymi. Jak mówił, symbolicznym przykładem jego niezwykłych zdolności współpracy z ludźmi z różnych nurtów ideowych było zaangażowanie do działającej wewnątrz Auschwitz konspiracji zarówno przedwojennego socjalisty Stanisława Dubois, jak i przywódcy Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Młodzieży Wszechpolskiej – Jana Mosdorfa.
– Musimy przypominać heroiczną postawę niezłomnego rotmistrza, który ukochał ojczyznę ponad wszystko – podkreślił Piotr Gliński.
O godzinie 20 rozpoczął koncert „W hołdzie Rotmistrzowi” Tadeusza „Tadka” Polkowskiego i kwintetu fortepianowego, który poprzedzi występ raperów „Myczkinsa” i „Karata”.
Link do relacji mediów
Cześć i chwała bohaterom!
Z okazji wyborów do europarlamentu KoLiber Kalisz zorganizował debatę kandydatów do PE. 14 maja wzięli udział:
Andrzej Kuświk – nr 7 Konfederacja
Mikołaj Pancewicz – nr 4 Wiosna
Dr Andrzej Grzyb – nr 3 Koalicja Europejska
Prof. Zdzisław Krasnodębski – nr 1 Prawo i Sprawiedliwość
Waldemar Witkowski– nr 1 Lewica Razem
Marek Jurek – nr 1 Kukiz’15
Debata okazała się sukcesem medialnym i lokalnym, gromadząc rzesze zainteresowanych. Zachęcamy do zapoznania się z powyższej debaty materiałem wideo. Liczymy na powtórkę na jesień!
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.