KoLibranci z Warmii wraz z członkami pozostałych 7 stowarzyszeń sprzeciwiają się zamknięciu ponad 100-letniego kina Awangarda, znajdującego się na olsztyńskiej starówce. 27 kwietnia o godz. 15:00 przedstawiciel koalicji złożył w imieniu wszystkich organizacji poniższy apel:
Piotr Grzymowicz,
Prezydent Olsztyna
Barbara Zalewska
Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
w Olsztynie
Mieszkańcy Olsztyna
(za pośrednictwem mediów)
My, obywatele – przedstawiciele 8 stowarzyszeń, zaniepokojeni perspektywą likwidacji Kina Awangarda – jednego z dwóch kin w Olsztynie, apelujemy:
Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie:
– o pilne wpisanie do rejestru zabytków – zgodnie z art. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: „zabytek to nieruchomość […] świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną...” kina „Awangarda”, spadkobiercy założonego w 1910 r. kina „Luisen-Theater”, a tym samym jednego z trzech najstarszych kin na świecie (por.: Rafał Bętkowski, „Dziesiąta Muza w Olsztynie”, Debata nr 9 i 10/2009),
Do Prezydenta Miasta Olsztyna:
– o podjęcie wszelkich starań mających na celu ochronę tej reduty „kultury wysokiej”, miejsca w którym można było zobaczyć kino artystyczne, podejmujące kwestie najistotniejsze dla kondycji duchowej współczesnego człowieka i jego społecznego otoczenia.
Wierzymy, że władze Olsztyna nie pozwolą na zamknięcie jednego z dwóch kin w mieście, a tym samym nie dopuszczą do wyjałowienia krajobrazu kulturalnego stolicy regionu, bo przecież o jakości życia w mieście świadczy m. in. ilość takich właśnie miejsc jak kino „Awangarda”, w których granica pomiędzy kulturą z zwykłą rozrywką jest jasno określona, odnoszących się do społecznych potrzeb, których nie zaspokajają galerie handlowe i kolejne siedziby banków (np. w budynku dawnego kina w Mrągowie znajduje się obecnie sieciowa drogeria oraz są świadczone usługi bankowe). Do obowiązków władz miejskich należy przecież nie tylko dbanie o własny majątek, ale też troska o stan i sposób wykorzystania wszelkich obiektów budowlanych, zwłaszcza położonych w tak ważnych miejscach jakim jest centrum Starego Miasta. Ufamy, że władze miejskie podejmą trudną rolę mediatora i doprowadzą do zachowania funkcji kina w dotychczasowym, ważnym dla kulturalnego i turystycznego pejzażu miasta obiekcie.
Do wszystkich mieszkańców Olsztyna i organizacji działających w mieście:
– o poparcie naszego apelu!
W imieniu Stowarzyszeń:
– Krzysztof A. Worobiec – prezes Stowarzyszenia na rzecz Krajobrazu
Kulturowego Mazur „Sadyba”,
– Beata Samojłowicz – przewodnicząca Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa
„Borussia”,
– Małgorzata Birezowska – prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
oddział warmińsko-mazurski,
– Sławomir Hryniewicz – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział
warmińsko-mazurski,
– Tomasz Birezowski – przewodniczący Forum Rozwoju Olsztyna,
– Wojciech Kass – prezes Stowarzyszenia Leśniczówka Pranie,
– Bogdan Bachmura – prezes Stowarzyszenia „Święta Warmia”
– Igor Pawłowski – prezes Oddziału Olsztyn Stowarzyszenia KoLiber
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.