images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Obecne realia gospodarcze z jakimi mamy do czynienia w Polsce zdecydowanie nie napawają optymizmem. Rosnące zadłużenie sektora publicznego, stale powiększający się garb administracji krępującej działania przedsiębiorców, drenaż portfeli milionów Polaków poprzez coraz większe podatki – to podstawowe przyczyny, dla których tak wiele osób decyduje się dziś na emigrację. Wśród recept na odwrócenie status quo najczęściej słyszymy opinie o konieczności zmiany obozu rządzącego. Mało kto jednak zauważa, że jedynym prawdziwym remedium jest rzetelna edukacja ekonomiczna, a w szczególności edukacja młodzieży, która przecież za kilka lat ma stanowić o sile rynku pracy. Właśnie temu ma służyć zupełnie nowy podręcznik do podstaw przedsiębiorczości, do którego wydania przygotowuje się Instytut Misesa. Stworzony specjalnie dla młodych ludzi przez ich starszych kolegów. Jak zgodnie twierdzą autorzy, to „podstawowa ekonomiczna wiedza instant”. Różni się też znacząco formą i treścią od obecnych na rynku podręczników komercyjnych.

W przeciwieństwie do innych publikacji, nasz podręcznik wprowadzi jasne rozróżnienie na to, co jest wiedzą ekonomiczną, a co jest przedsiębiorczością. W innych podręcznikach te dwa obszary są ze sobą za bardzo pomieszane. Brakuje w nich również klarownego i uporządkowanego wywodu –  mówi [koliber_person name=”Piotr Kot”], odpowiedzialny za realizację projektu. Zwraca również uwagę na fakt, że publikacja, swoim stylem i sposobem prezentacji treści, będzie nieśmiało nawiązywała do „Ekonomii w jednej lekcji” Henry’ego Hazlitta (notabene również wydanej w polskim tłumaczeniu przez Instytut Misesa). – W odróżnieniu od konkurencyjnych podręczników nie będziemy przyjmować niemal dogmatycznego założenia o tym, jak wielkim i ważnym zadaniem dla instytucji państwa jest dostarczanie wielu „społecznie potrzebnych” dóbr i usług. Zamiast tego będziemy pokazywać szeroki punkt widzenia na zagadnienia gospodarcze, w którym będzie miejsce dla wszystkich poglądów –podsumowuje.

Kim są sami twórcy podręcznika? To ekonomiści na co dzień wykładający na renomowanych polskich i brytyjskich uczelniach, mogący także poszczycić się wieloma publikacjami: [koliber_person name=”Mateusz Machaj” text=”dr Mateusz Machaj”] i [koliber_person name=”Jakub Wiśniewski”]. W gronie autorów znaleźli się również dobrze znani profesorowie i komentatorzy życia publicznego zarazem – [koliber_person name=”Krzysztof Rybiński” text=”prof. Krzysztof Rybiński”] oraz [koliber_person name=”Robert Gwiazdowski” text=”prof. Robert Gwiazdowski”]. Chociaż  spod ich piór wyjdą tylko pojedyncze rozdziały, to obydwaj zgodnie podkreślają wartość projektu.

Wyobraźmy sobie, że samochód mógłby prowadzić każdy, także osoby, które nie mają o tym pojęcia albo są pijane. W takim kraju na ulicach byłoby bardzo niebezpiecznie, co chwila ginęliby ludzie na ulicach. Właśnie taka sytuacja ma miejsce obecnie w Polsce, gdzie miliony Polaków podejmuje ważne decyzje życiowe, finansowe lub zawodowe, nie mając pojęcia o podstawowych prawach ekonomii. To prowadzi do wielu złych wyborów, tragedii życiowych i do niższego poziomu rozwoju Polski. Dlatego bardzo potrzebna jest książka, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak stosować reguły ekonomii, żeby odnieść finansowy i życiowy sukces, zarówno prywatnie, jak i w wymiarze całego społeczeństwa – mówi prof. Rybiński.

Instytut Misesa planuje wydać podręcznik w wersji papierowej na wiosnę 2015 r., tak by mógł zostać dopuszczony przez MEN do użytku już w następnym roku szkolnym. Kluczowym elementem projektu jest jednak jego całkowicie bezpłatna, cyfrowa wersja. W dobie rozpowszechnionych tabletów i urządzeń mobilnych, z których bardzo chętnie korzystają uczniowie, takie udogodnienie z pewnością znajdzie swoją rzeszę odbiorców. Twórcy pomyśleli również o nauczycielach –  bezpłatne, cyfrowe kompendium ze scenariuszami lekcji i testami ma pomóc w efektywnej realizacji przedmiotu. Zarówno podręcznik, jak i kompendium będą udostępniane na zasadzie licencji Creative Commons. Dzięki temu będzie można je drukować i kopiować bez ograniczeń.

Wydanie całego zestawu edukacyjnego poprzedzi trwająca już zbiórka crowdfundingowa. Wszystkich troszczących się o gospodarczą przyszłość i pragnących dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości kształcenia ekonomicznego w Polsce, organizatorzy zachęcają do wsparcia. Nawet najmniejsza darowizna może przyczynić się do wspólnego sukcesu, jakim będzie wyposażenie tysięcy młodych ludzi w potrzebną im wiedzę – tę życiową, nie encyklopedyczną. Bo przecież jak głosi dewiza Instytutu Misesa – Scientas potestas est!

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found
UWAGA Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Goń z pomnika bolszewika" - strona gonbolszewika.pl