BANNER REKLAMOWY

images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Głoszenie programu w zamkniętych dla członków Ko-Libra spotkaniach mija się z celem, stąd gdy zaproponowano nam debatę dumnie podnieśliśmy rękawicę. Dyskusję toczyliśmy przed południem 9 maja na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie przy sporym audytorium uczniów szkół średnich i studentów…

Młodzi za liberalizmem, czyli katowicki KoLiber
na debacie


Głoszenie programu w zamkniętych dla członków KoLibra spotkaniach mija się z celem, stąd gdy zaproponowano nam debatę dumnie podnieśliśmy rękawicę. Dyskusję toczyliśmy przed południem 9 maja na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie przy sporym audytorium uczniów szkół średnich i studentów.

Hasłem debaty było pytanie (dla nas retoryczne) „Unia liberalna czy socjalna?”. W szranki stanęły nasza czteroosobowa reprezentacja katowickiego KoLibra z prezesem śląskiego UPR Sławomirem Sławskim w roli eksperta oraz czwórka złożona z młodych socjaldemokratów (FMS) pod przewodnictwem senatora SLD, Andrzeja Markowskiego.

Charakter debat jest z natury żywiołowy i nie sposób przewidzieć wszystkiego. Nie inaczej było na naszej dyskusji. Mocne merytoryczne argumenty (tu szczególnie widoczne było solidne przygotowanie Jacka Spendla, prezesa KoLibra) z typowymi pyskówkami, by wymienić jedynie adwersarza z FMS zarzucającego mi chęć wysłania na księżyc niepełnosprawnych.

Jako zwolennicy wolnego rynku skrzyżowaliśmy kopię z socjaldemokratami wierzącymi w wysokie podatki i biurokrację które jak usłyszeliśmy „pomagają pozyskać pieniądze na rozwój gospodarczy”

Najbardziej kuriozalną uwagą był okrzyk „Dyskryminacja!”, który wydobył nasz adwersarz po mojej uwadze, że piękne kobiety słabo radziłyby sobie z pracą górnika przodowego(sic!).

Końcowe wystąpienie kol. Sławskiego było znakomitym podsumowaniem dla wcześniejszych wypowiedzi członków naszej drużyny.

Tradycją debat jest możliwość poznania opinii publiczności. W przeprowadzonym głosowaniu reprezentanci idei wolnego rynku i niskich podatków wygrali w cuglach z socjaldemokratami. Wynik 77 do 33 głosów wskazujących nas jako zwycięzców jest satysfakcjonujący tym bardziej, że już po debacie podchodzili do nas przedstawiciele publiczności z zainteresowaniem zadając pytania i wyrażając sympatię.

Tak wysokie poparcie dla pomysłów KoLibra wśród młodzieży cieszy nas i mobilizuje do dalszej pracy.

Szymon Kotnis
Prezes Oddziału Katowickiego Stowarzyszenia KoLiber

© 1999-2021 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found