images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Podobnie jak w latach ubiegłych w maju w wielu miastach Polski odbędą się marsze upamiętniające pułkownika Witolda Pileckiego, bohatera II Wojny Światowej, zamordowanego przez komunistyczne władze. Tegoroczne obchody będą miały wymiar symboliczny – w 2016 roku przypada 115 rocznica urodzin Pileckiego.

Największe marsze odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Częstochowie i w Lublinie. Wiele z nich zostanie poprzedzonych Mszą Świętą, a zakończy piknikiem bądź koncertem. – Każdego roku staramy się zorganizować to wydarzenie w takiej formule, aby nie sprowadzało się ono wyłącznie do skandowania haseł, ale też do rozmaitych wydarzeń kulturalnych, wykładów, czy spotkań – przekonuje Kamil Rybikowski, prezes Stowarzyszenia KoLiber, które każdego roku organizuje pochody w największych miastach w Polsce. – W Gdańsku dzień przed marszem odbędzie się nietypowy bieg podczas którego uczestnicy będą musieli pokonać dystans z zawiązanymi rękoma. Z kolei w Poznaniu wydarzenie zaszczyci jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych, generał brygady Jan Podhorski, a w Krakowie odbędzie się koncert – dodaje rzecznik prasowy KoLibra, Karol Handzel.

Lubelski Marsz Rotmistrza odbędzie się już w niedzielę 8 maja Mszą Świętą o godzinie 12 w Kościele Powizytkowskim przy ulicy Narutowicza. Pochód wystartuje godzinę później z Placu Wolności, skąd przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto uda się na Plac Zamkowy.

W Krakowie marsz przejdzie 13 maja. Tam również obchody rozpoczną się Mszą Świętą w intencji płk. Witolda Pileckiego o godzinie 18 w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Godzinę później spod Krzyża Katyńskiego (Plac ojca. Studzińskiego) wyruszy pochód, który przez ul. Grodzką, Rynek Główny i ul. Floriańską dotrze pod Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki. O 20:30 odbędzie się koncert Dawida Hallmanna na barce Aquarius – Bulwar Czerwieński 81 (naprzeciwko Jubilatu).

Warszawski Marsz Rotmistrza odbędzie się już po raz piąty. Uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona w Archikatedrze Św. Jana 14 maja o godz. 15:00. O godzinie 16 marsz wyruszy spod Katedry pod tablicę upamiętniającą Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40, gdzie ok. godz. 17:15 odbędzie się złożenie wieńców i okolicznościowe przemówienia.

Dzień później – w niedzielę 15 maja pułkownika Pileckiego uczczą mieszkańcy Poznania. Msza Święta zostanie odprawiona w Kościele Franciszkanów (ul. Franciszkańska 2) o godzinie 14. Stamtąd Marsz przejdzie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość zaszczyci generał brygady Jan Podhorski – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i AK, po wojnie więziony przez władze komunistyczne.

W niedzielę 22 maja Marsz Pileckiego odbędzie się w Częstochowie i w Gdańsku. Częstochowski Marsz odbędzie się po raz pierwszy i podobnie jak w poprzednich miastach rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej Św. Rodziny o godzinie 12. Po niej pochód przejdzie ul. Krakowską oraz alejami NMP pod tablicę ku czci Pileckiego przy al. Wolności 33. Tam nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy, złożenie kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia. Z kolei Gdańsk obchody rozpocznie już 21 maja Biegiem Pileckiego, który zorganizowany będzie w nietypowy sposób – uczestnicy będą biec ze związanymi od przodu dłońmi. Bieg rozpocznie się o godzinie 10 w Parku Oruńskim, a tuż po nim odbędą się zajęcia praktyczne z survivalu połączone z wykładem, piknik rodzinny, oraz koncert. Dzień później już po raz trzeci marsz przejdzie ulicami miasta. Rozpocznie go Msza Święta w Kościele św. Brygidy o godzinie 11. Po niej pochód wyruszy spod Pomnika ks. Jankowskiego, a zakończy się około godziny 13:00 pod Pomnikiem „Tym co za polskość Gdańska”.

Ostatni Marsz odbędzie się we Wrocławiu w środę 25 maja, w rocznicę zamordowania pułkownika. Marsz wyruszy o godzinie 20:30 spod placu Solnego skąd przejdzie pod pomnik Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej. Tam o 21:15 odbędzie się Wieczornica zorganizowana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Witold Pilecki został przez brytyjskiego historyka, profesora Michael Foot, zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Były uczestnik wojny polsko-bolszewickiej po kampanii wrześniowej zaangażował się w działalność ruchu oporu. Z własnej woli pozwolił się aresztować podczas łapanki aby trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz gdzie zorganizował ruch oporu. Po ucieczce z obozu przedstawił tzw. Raport Pileckiego będący pierwszym dokumentem opisującym Holokaust. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do niewoli. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Po powrocie do Polski organizował konspirację antykomunistyczną. Aresztowany, po sfingowanym procesie został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i rozstrzelany 25 maja 1948 roku. Jego ciało do dziś nie zostało odnalezione.

Linki:

 • Lublin: https://www.facebook.com/events/1000656236676568/
 • Kraków: https://www.facebook.com/events/1009964665719237/
 • Warszawa: https://www.facebook.com/events/1702927373303265/
 • Poznań: https://www.facebook.com/events/216205092095246/
 • Częstochowa: https://www.facebook.com/events/1538457133126030/
 • Gdańsk: Marsz: https://www.facebook.com/events/1705159849772793/
  Bieg: https://www.facebook.com/events/170907596638502/
 • Wrocław: https://www.facebook.com/events/275351296134043/

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found