images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Według Ludwiga von Misesa „Zrozumienie to nie przywilej naukowców, to interes każdego z nas.” Biorąc sobie te słowa do serca Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Lublinie działający pod Instytutem Misesa, we współpracy ze stowarzyszeniem KoLiber, zorganizował wydarzenie, mające za cel przedstawienie wszystkim zainteresowanym istoty wolnego rynku.

W tym celu przez trzy dni od 18 do 20 kwietnia 2013 odbywał się cykl prelekcji i wystąpień skupionych w trzech blokach tematycznych: gospodarczym, prawnym i społecznym.  Odbyły się one odpowiednio na trzech różnych Wydziałach UMCS. Projektowi przyświecała prosta idea pogłębienia wiedzy na temat procesów ekonomicznych oraz podstawowych instytucji gospodarki wolnorynkowej.

W organizację wydarzenia włączyły się różnego typu instytucje z całej Polski, w tym Forum Obywatelskiego Rozwoju, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców czy też Centrum im. A. Smitha .

Honorowy patronat nad konferencją objął również Prezydent Miasta Lublin. Na konferencję zaproszono największych specjalistów w swojej dziedzinie m.in. prof. Roberta Gwiazdowskiego oraz Rafał Ziemkiewicza.

Celem konferencji było wywołanie dyskusję na temat spojrzenia na wolny rynek, uprzedzeń do tego systemu oraz możliwości zaczerpnięcia pozytywnych jego elementów i wprowadzenia ich w dzisiejszym systemie.  Dyskusje okazały się bardzo ciekawe i owocne.

Pierwszego dnia szczególnym powodzeniem cieszyła się projekcja Kamila Cebulskiego, jednego z najmłodszych polskich milionerów oraz założyciela i wykładowcy uczelni wyższej ASBIRO, szkoły w której uczą tylko przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces. Nasz gość opowiadał o licznych lukach i błędach polskiego prawa, które utrudniają życie przedsiębiorcom.

Drugiego dnia najbardziej wyróżniały się wystąpienia eksperta z Forum Obywatelskiego Rozwoju: Mikołaja Barczentewicza i prezesa fundacji Pawła Dobrowolskiego. Wystąpienia te skoncentrowane były na antyrynkowych wadach polskiego systemu prawnego. Mowa była o prawie antymonopolowym i jego ogromnej nieskuteczności oraz o ukrytym długu, którego wielkość nieuchronnie doprowadzi do gospodarczego konfliktu pokoleń.

Trzeciego dnia, na panelu społecznym, odbyły się wystąpienia dwóch gości specjalnych: Rafała Ziemkiewicza i prof. Roberta Gwiazdowskiego, którego prelekcja transmitowana była przez wideokonferencję. Wystąpienie Rafała Ziemkiewicza spotkały się z największym entuzjazmem oraz niesamowitą frekwencją. Największe emocje wzbudziły pytania zadawane przez uczestników konferencji skoncentrowane na bieżących problemach kraju. Konkluzją było stwierdzenie, że najważniejszą sprawą w Polsce jest odkłamanie pewnych pojęć związanych ze społeczeństwem i gospodarką, co było również celem konferencji.

W ramach konferencji odbyły się również dodatkowe atrakcje. Jedną z nich był panel dyskusyjny  z pracodawcami w roli głównej i to zarówno przedstawicielami korporacji jak i przedsiębiorcami. Opowiedzieli oni o swojej pracy i perspektywach rozwoju licząc że pomoże tyo wybrać ścieżkę kariery dzisiejszym studentom.

Miłą niespodzianką był pomysł głównego sponsora konferencji Mennicy Wrocławskiej. Przygotowana została loteria, w której nagrodami były książki o historii pieniądza i sposobach inwestowania w kruszce, a nagrodą główną sztabka złota. Podczas całej konferencji stoisko Mennicy cieszyło się wielkim zainteresowaniem, gdyż mało jest inwestycji tak bezpiecznych jak złoto.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

  • image not found
  • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
    Wolności - Centrum Rozwoju
    Społeczenstwa Obywatelskiego
    ze środkow Programu Rozwoju
    Organizacji Obywatelskich
    na lata 2018 - 2030

  • image not found