W czwartek, 29 marca 2007 o godz. 17.00 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS w Lublinie (Pl. Litewski 3) odbędzie się debata oxfordzka ?Czy wolność jednostki stoi wyżej niż interes narodu?? pomiędzy Stowarzyszeniem KoLiber (zwolennicy tezy) i Młodzieżą Wszechpolską (przeciwnicy).
W czwartek, 29 marca 2007 o godz. 17.00 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS w Lublinie (Pl. Litewski 3) odbędzie się debata oxfordzka ?Czy wolność jednostki stoi wyżej niż interes narodu?? pomiędzy Stowarzyszeniem KoLiber (zwolennicy tezy) i Młodzieżą Wszechpolską (przeciwnicy). Poniżej prezentujemy zasady debaty .
1. Debaty konkursowe przebiegają wedle zasad właściwych debatom oxfordzkim,
2. Zasady debaty oxfordzkiej są następujące:
a) Dyskutują ze sobą dwie drużyny w składzie trzech osób, zwolennicy tezy i kontrtezy
b ) W każdej z drużyn następuje podział funkcji ( w zależności od liczby debatantów): – w przypadku nierównej liczby debatantów w drużynie, która wystawiła mniejszą reprezentację jeden z debatantów przemawia dwukrotnie.
c) Przedstawiciele stron występują naprzemiennie, począwszy od pierwszego mówcy po stronie tezy.
d) Czas mówców jest ograniczony do: – pierwszy i ostatni mówca 5 minut. – drugi 4 minuty.
e) Po wypowiedzi ostatniego z mówców przewidziane jest maksimum 15 minut na zadawanie pytań do każdej z drużyn. Czas na zadanie pytania i odpowiedz na nie to 3 minuty
f) Po odpowiedzi na ostatnie pytanie publiczność przystępuje do ustalenia zwycięzcy debaty poprzez głosowanie na zasadach tajności i równości 1 osoba ma do dyspozycji 1 głos wybierając jedną z 2 możliwości.
g) Publiczność podejmuje swą decyzję, w swej ocenie odnosząc się do kunsztu retorycznego uczestników i celności zastosowanej argumentacji.
h) Debatą kieruje, otwiera ją i zamyka marszałek debaty.
i) Marszałek debaty ma prawo odebrać głos, a nawet usunąć z sali dyskutanta, który narusza przyjęte formy grzecznościowe.
j) Marszałek powołuje sekretarza debaty, którego zadaniem jest pomiar czasu wypowiedzi, oraz informowanie że czas wypowiedzi został przekroczony.
k) W czasie wygłaszanej mowy przeciwnicy mogą zgłaszać uwagi i pytania do mówcy, ale tylko za jego zgodą. Dzieje się to w następujący sposób: przeciwnik unosi prawą rękę do góry i informuje – ?Pytanie? albo ?Uwaga?, mówca może udzielić głosu pytającemu (mówiąc ?Proszę?) lub nie (mówiąc ?Dziękuję?). W przypadku zgody na wtrącenie czas mówcy nie ulega wydłużeniu o czas zabrany przez pytającego;
l) Uczestnicy debaty zwracają się do siebie per ?Pani, Panie?, każda z wypowiedzi powinna zacząć się od zwrotu w kierunku marszałka i publiczności np. ?Panie Marszałku (Pani Marszałek), Szanowna Publiczności??
m) Oczekuje się od uczestników stroju właściwego okazjom uroczystym.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.