images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Warszawa, dnia 6 grudnia 2019 roku

Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Pan Jarosław Gowin

Szanowny Panie Premierze,

W imieniu członków i sympatyków Stowarzyszenia KoLiber chcielibyśmy wyrazić ogromne zaniepokojenie z powodu odwołania zaplanowanego na dzień 6 grudnia spotkania z posłem koła poselskiego Konfederacja Dobromirem Sośnierzem na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Decyzja rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyraźnie staje w opozycji wobec rozumieniu Uniwersytetu jako miejsca swobodnej wymiany myśli i niestety wpisuje się w pewien ciąg działań skierowanych przeciw wolności słowa na Uniwersytetach, których wyrazem jest między innymi odwołanie przez prorektora Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencji pt. „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia” w 2017 roku, odmowy w tym samym roku zorganizowania wykładu Rebecci Kiessling na Uniwersytecie Warszawskim, czy próby wymuszenia na władzach Uniwersytetu Gdańskiego odwołania wykładu dr Tymoteusza Zycha w 2019 roku. Dodatkowego niesmaku dodaje fakt, że podanie w do władz uczelni zostało zatwierdzone w dniu 22 listopada 2019 roku, zaś jego odwołanie nastąpiło na dzień przed planowaną datą spotkania. Co więcej, organizatorzy wydarzenia z posłem Dobromirem Sośnierzem wyraźnie zastrzegali nie tylko fakt, że zamierzają zadać mu wiele pytań, ale również, że w trakcie spotkania dojdzie do dyskusji ze strony zgromadzonej publiczności.

Panie Premierze, z niepokojem zauważamy, że po raz kolejny doszło do momentu, w którym arbitralnie decyduje się o tym, kto ma prawo głosu w demokracji, a dla kogo to prawo jest limitowane. Jako działacze Stowarzyszenia, które w swej Deklaracji Ideowej uznaje, że stosunkami społecznymi musi kierować etyka, zaś Prawo powinno gwarantować swobodę działania oraz wolność słowa, stanowczo sprzeciwiamy się działaniom rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Liczymy, że Pańskie zapewnienie, że powtórzy Pan zabieg Tadeusza Rejtana „jeżeli ktoś będzie próbował na uczelniach ograniczyć wolność słowa zwolenników ideologii gender” także w przypadku innych poglądów.

Z poważaniem:
Karol Handzel (Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia KoLiber)
Bartosz Zasieczny ( Prezes oddziału Wrocław Stowarzyszenia KoLiber)
Halszka Bielecka (Członek Zarządu Akademii Patriotów)

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found