images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Młodzi Polacy chcą budować lepszą Polskę – takie wnioski wypływają z konferencji zorganizowanej dziś przez projekt „Pokolenie PRZYSZŁOŚĆ. Przyszłość pokoleń” pod przewodnictwem Stowarzyszenia KoLiber. Na konferencji pod Ministerstwem Gospodarki pojawił się również lider Polski Razem, Jarosław Gowin.

– Chcielibyśmy zapoczątkować wśród młodych debatę publiczną na temat systemu emerytalnego, ze względu na to, że on dotyczy właśnie głównie nas – młodych – twierdzi Anna Maria Podyma, sekretarz Stowarzyszenia KoLiber, jednego z głównych organizatorów akcji. Jak czytamy w manifeście opublikowanym przez twórców projektu „nie jest nam obojętne, jak wyglądać będzie Polska za lat trzydzieści (…), chcemy więc zogniskować debatę publiczną w Polsce na tematyce najistotniejszej z punktu widzenia tych, którzy – tak jak my – troszczą się o przyszłość kraju, bo widzą w niej również swoją własną; którzy – podobnie jak my – widzą w niej przyszłość pokoleń.” Oprócz KoLibra do prac nad projektem włączyły się inne młodzieżowe organizacje takie jak Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja Sapere Aude, Młodzi dla Polski, czy młodzieżówki kilku partii politycznych.
Pierwszą kwestią, jaką zajęli się młodzi, jest przyszłość emerytur. Jak twierdzi jednak Paweł Leszczyński (Studenci dla RP) „Projekt Pokolenie PRZYSZŁOŚĆ. Przyszłość pokoleń zaczęliśmy od systemu emerytalnego, ale również będziemy zwracać uwagę na inne aspekty, które dotyczą przyszłości młodych ludzi, w tym system edukacji wyższej.” Na dzisiejszej konferencji przedstawiono dokonania związane z opublikowaniem przez Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber raportu „Demografia a system emerytalny” (dostępny na stronie analizy.koliber.org), który został kilka miesięcy temu złożony na biurku Premiera Donalda Tuska oraz zaprezentowany w Sejmie. Jednocześnie zapowiedziano szerszą współpracę z wieloma innymi think-thankami oraz wzmożenie debaty publicznej nad problemem demografii w Polsce. Jest to o tyle ważne, że, jak twierdzi Gabriel Kapinos z Fundacji Sapere Aude „wg raportu Stowarzyszenia KoLiber i Sapere Aude w 2060 roku co trzeci obywatel będzie powyżej 65 roku życia.”
Spośród wszystkich przedstawicieli partii politycznych, którzy otrzymali zaproszenie na konferencję, pojawił się jedynie Jarosław Gowin. – Jest to niesłychanie ważne i wartościowe, że młodzi ludzie myślą nie tylko o swojej przyszłości, ale również o tym, jak będzie wyglądała starość ich rodziców – stwierdził lider Polski Razem.
Po konferencji odbył się happening zorganizowany przez KoLibra, podczas którego grupa starców goniła uciekającą kopertę z napisem „emerytura”.
Czy projekt ma szanse przynieść pozytywny rezultat? Twórcy projektu podchodzą do niego entuzjastycznie i wskazują na dotychczasowe osiągnięcia raportu „Demografia a System Emerytalny” – Udało nam się do tej pory przeprowadzić trzy spotkania w Parlamencie RP, w tym konferencję z ekspertami ekonomicznymi oraz prezentacje na Zespole Parlamentarnym ds. Wolnego Rynku, a także na Senackiej Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej – wylicza Marcin Bagiński, prezes Stowarzyszenia KoLiber. Czy następne elementy projektu „ Pokolenie PRZYSZŁOŚĆ. Przyszłość pokoleń” powiodą się równie dobrze? Czas pokaże, ale sukcesy osiągane przez młodych ludzi pokazują, że warto działać na rzecz przyszłych pokoleń.

Karol Handzel Rzecznik

Biura Prasowego Stowarzyszenie KoLiber

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found