images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

11.11.2010r. odbyły się obchody Święta Niepodległości organizowane przez Stowarzyszenia KoLiber. W Białymstoku odbyły się nie tylko oficjalne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, po drugiej stronie ulicy Sienkiewicza, członkowie białostockiego oddziału Stowarzyszenia Koliber wraz z Klubem Gazety Polskiej zapalili znicze i rozwiesili transparent. Tomasz Szypulski, członek oddziału Białystok, tak opisuje uroczystości.

11.11.2010r. odbyły się obchody Święta Niepodległości organizowane przez Stowarzyszenia KoLiber  W Białymstoku odbyły się nie tylko oficjalne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, po drugiej stronie ulicy Sienkiewicza, członkowie białostockiego oddziału Stowarzyszenia Koliber wraz z Klubem Gazety Polskiej zapalili znicze i rozwiesili transparent. Tomasz Szypulski, członek oddziału Białystok, tak opisuje uroczystości.

Nasza akcja miała na celu przypomnienie mieszkańcom Białegostoku o stojącym przed wojną, na głównym placu przed ratuszem tablicy ku czci Nieznanego Żołnierza. Po wojnie pomnik został zabrany i już nie powrócił na swoje miejsce. W czasie ostatniej przebudowy placu niektóre organizacje postulowały powrót tablicy, jednakże władze miasta nie wyraziły zgody. Obchody przez nas organizowane miały na celu jak już powiedziałem przypomnienie, a także uświadomienie ludziom, że przed wojną niepodległość świętowano pod pomnikiem.
W naszym przedsięwzięciu uczestniczyli również członkowie Klubu Gazety Polskiej oraz Klubu Konserwatystów, którzy przygotowali tablice ze zdjęciami przedwojennego rynku z pomnikiem. KoLiber przyniósł natomiast baner reklamowy naszego Stowarzyszenia. Po wysłuchaniu hymnu państwowego zostały zapalone znicze upamiętniające poległych za Wolność naszej Ojczyzny.
Akcja spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ludności. Wielu przechodniów przystawało i dopytywało się o pomnik oraz, co bardzo nas cieszy, o KoLibra. Kilkanaście osób wyraziło chęć zapisania się do Stowarzyszenia ( ludzie z różnych środowisk i grup wiekowych, od studentów do starszych pracowników naukowych białostockich uczelni).
Podsumowując jesteśmy niezmiernie radzi z przebiegu dzisiejszej uroczystości i mamy nadzieję, że następne projekty będą równie udane.

W ten sposób nie tylko uczciliśmy 11. listopada, ale też domagaliśmy się powrotu na Rynek Kościuszki Płyty Nieznanego Żołnierza, która była tam kilkadziesiąt lat temu.
Z publikacji białostockich historyków wynika, że nie wiadomo, kto ufundował Płytę Nieznanego Żołnierza. Wiadomo, że przy niej – na Rynku Kościuszki odbywały się różne uroczystości patriotyczne. W czasie drugiej wojny światowej nieznane osoby ukryły płytę na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found
UWAGA Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Goń z pomnika bolszewika" - strona gonbolszewika.pl