BANNER REKLAMOWY

images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

11.11.2010r. odbyły się obchody Święta Niepodległości organizowane przez Stowarzyszenia KoLiber. W Białymstoku odbyły się nie tylko oficjalne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, po drugiej stronie ulicy Sienkiewicza, członkowie białostockiego oddziału Stowarzyszenia Koliber wraz z Klubem Gazety Polskiej zapalili znicze i rozwiesili transparent. Tomasz Szypulski, członek oddziału Białystok, tak opisuje uroczystości.

11.11.2010r. odbyły się obchody Święta Niepodległości organizowane przez Stowarzyszenia KoLiber  W Białymstoku odbyły się nie tylko oficjalne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, po drugiej stronie ulicy Sienkiewicza, członkowie białostockiego oddziału Stowarzyszenia Koliber wraz z Klubem Gazety Polskiej zapalili znicze i rozwiesili transparent. Tomasz Szypulski, członek oddziału Białystok, tak opisuje uroczystości.

Nasza akcja miała na celu przypomnienie mieszkańcom Białegostoku o stojącym przed wojną, na głównym placu przed ratuszem tablicy ku czci Nieznanego Żołnierza. Po wojnie pomnik został zabrany i już nie powrócił na swoje miejsce. W czasie ostatniej przebudowy placu niektóre organizacje postulowały powrót tablicy, jednakże władze miasta nie wyraziły zgody. Obchody przez nas organizowane miały na celu jak już powiedziałem przypomnienie, a także uświadomienie ludziom, że przed wojną niepodległość świętowano pod pomnikiem.
W naszym przedsięwzięciu uczestniczyli również członkowie Klubu Gazety Polskiej oraz Klubu Konserwatystów, którzy przygotowali tablice ze zdjęciami przedwojennego rynku z pomnikiem. KoLiber przyniósł natomiast baner reklamowy naszego Stowarzyszenia. Po wysłuchaniu hymnu państwowego zostały zapalone znicze upamiętniające poległych za Wolność naszej Ojczyzny.
Akcja spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ludności. Wielu przechodniów przystawało i dopytywało się o pomnik oraz, co bardzo nas cieszy, o KoLibra. Kilkanaście osób wyraziło chęć zapisania się do Stowarzyszenia ( ludzie z różnych środowisk i grup wiekowych, od studentów do starszych pracowników naukowych białostockich uczelni).
Podsumowując jesteśmy niezmiernie radzi z przebiegu dzisiejszej uroczystości i mamy nadzieję, że następne projekty będą równie udane.

W ten sposób nie tylko uczciliśmy 11. listopada, ale też domagaliśmy się powrotu na Rynek Kościuszki Płyty Nieznanego Żołnierza, która była tam kilkadziesiąt lat temu.
Z publikacji białostockich historyków wynika, że nie wiadomo, kto ufundował Płytę Nieznanego Żołnierza. Wiadomo, że przy niej – na Rynku Kościuszki odbywały się różne uroczystości patriotyczne. W czasie drugiej wojny światowej nieznane osoby ukryły płytę na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu.

© 1999-2021 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found