#KoLiberInfo 23-29.11.2020

Witamy w cotygodniowej serii #KoLiberInfo wydanego przez KoLiber Poznań.

▪️ Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski najprawdopodobniej czeka nas koeljna fala zachorowań przypadająca na styczeń/luty przyszłego roku. Na pytanie, czy wspólny dla całego kraju termin ferii zimowych sprawi, że Polacy nie zdecydują się na wyjazdy w góry, odpowiedział, że ta decyzja rządu może zachęcić do takich rozwiązań. Pod znakiem zapytania stoi także organizowanie Sylwestra w dotychczasowy sposób.

▪️ W ubiegłą sobotę przez Francję przelała się fala protestów przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie i przemocy policji. Demonstracje zgromadziły od (dane francuskiego MSF) 133 tys. do 500 tys. (dane organizatorów) osób w 70 miastach w tym 46 tys. w samym Paryżu. Do wątpliwych zapisów proponowanej ustawy należą kara do 1 roku więzienia i grzywna w wysokości 45 ty. euro za rozpowszechnianie wizerunku, twarzy lub jakiegokolwiek innego elementu pozwalającego na indentyfikację funkcjonariuszy policji podczas interwencji.

▪️ Tarcza 6.0 wraz z zaporoponowanymi przez Senat ponad 450 poprawkami została odesłana do Sejmu. Zmiany te dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia grona branż, które mogłyby się ubiegać o rządową pomoc. Wśród ważniejszych przpisów znajdują się:

-zwolnienie z opłacenia składek ZUS
-świadczenia postojowe w wysokości 2 tys. złotych miesięcznie
-jednorazowe dotacje w wysokości 5 tys. złotych

▪️ Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oczekuje niezwłocznego pisemnego wyjaśnienia w sprawie użycia gazu wobec posłanki Barbary Nowackiej pomimo pokazania przez nią legitymacji poselskiej. Na wniosek szefu klubu KO Cezarego Tomczyka zapowiedziany został także wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

▪️ Rosja złożyła do Polski wniosek o pomoc prawną dot. katastrofy smoleńskiej. Chce otrzymać fonogram z rozmowy telefonicznej ś.p. Lecha Kaczyńskiego z bratem Jarosławem podczas lotu, o którym sędzia Wojciech Łączewski mówił, że istnieje. Kaczyńscy mieli prowadzić rozmowę przez tel. satelitarny na krótko przed katastrofą. Prokuratura odpowiada, że takie taśmy nie istnieją.

▪️ Tysiące protestujących przemaszerowały w niedzielne popołudnie przed koszary na przedmieściach Bangkoku kontrolowane przez wosjka króla Ramy X. Policja zabezpieczyła teren koszar drutem kolczastymi otoczyła kordonem. Protestujący domagają się reformy sił zbrojnych, tajskiej monarchi, a także uchwalenia nowej konstytucji, która miałaby zastąpić obecną, która została uchwalona niedemokratycznie przez obecnego premiera, byłego generała Prayuth Chan-ocha, który w wyniku puczu doszedł do władzy w 2014 roku.

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy za tydzień.