images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

 

19 lutego 2013 r. kaliski oddział KoLibra zaprosił do Kalisza Piotra Kościńskiego, wieloletniego redaktora „Rzeczpospolitej” oraz prezesa Fundacji im. Joachima Lelewela.

 

Autor książek „Przez czerwoną granicę” oraz „Przez czerwony step” poprowadził dwie prelekcje połączone z wyświetlenie krótkiego filmu „Przez czerwoną granicę” w kaliskich liceach: IV LO im. I. J. Paderewskiego oraz II LO im. T. Kościuszki. Temat prelekcji brzmiał „Pierwszy naród ukarany – deportacje i operacja polska NKWD w latach 1935-1938”.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu KoLiber Historia

Ostatnim wydarzeniem tego dnia było otwarte spotkanie KoLibra Kalisz, które było się w Cafe Calisia.  Po wyświetleniu filmu nawiązała się ciekawa dyskusja z red. Kościńskim. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o problemach Polaków na Wschodzie, o formach pomocy dla nich. Piotr Kościński opowiedział także o ciekawych wydarzeniach, które spotkały go w trakcie wykonywania zawodu dziennikarza. Po spotkaniu można również było nabyć książki autorstwa naszego gościa.

25-minutowy film „Przez czerwoną granicę” został stworzony na podstawie książek Piotra Kościńskiego. Akcja filmu i książek dzieje się w latach 30. XX w. w Radzieckiej Marchlewszczyźnie. Bohaterami są Polacy, których władze radzieckie deportują na kazachski step. Co ciekawe, film zrealizowano przy zerowym budżecie, dzięki pomocy wielu osób i organizacji.

„Prawdziwy maraton filmowy: trzy projekcje filmu „Przez czerwoną granicę” jednego dnia – to wszystko zorganizował kaliski oddział Stowarzyszenia Koliber” – powiedział Piotr Kościński po wizycie w Kaliszu –  „Zaciekawieni uczniowie w II i IV LO, nieliczni – ale za to bardzo aktywni uczestnicy spotkania w Cafe Calisia. Znakomita organizacja, jak w szwajcarskim zegarku – pokazy, prelekcje oraz dyskusje chyba nikogo nie znudziły!”

Spotkanie odbiło się echem także w kaliskich mediach. O naszym spotkaniu pisał portal calisia.pl:

www.calisia.pl/articles/17694-z-rzeczpospolitej-do-kalisza

Natomiast w redakcji „Życia Kalisza” red. Kościński udzielił wywiadu, który ukaże się w najbliższym numerze tygodnika.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found