Kalisz nie ma pomysłu ma bycie atrakcyjnym – to zdanie bardzo często przewijało się w wypowiedziach uczestników debaty „Jak zapobiec ucieczce młodych ludzi z Kalisza”, która została zorganizowana w miniony piątek przez członków kaliskiego oddziału KoLibra oraz Dawida Borowiaka, młodego kaliskiego aktywisty.
7 grudnia o godz. 18:00 w gościnnych progach kawiarni Cafe Calisia spotkali się licealiści, studenci, młodzi przedsiębiorcy i mieszkańcy Kalisza, by debatować o tym, jak zatrzymać w naszym mieście ludzi młodych. Dzięki gospodarzom lokalu uczestnicy mogli napić się kawy i herbaty, zaś dzięki członkom KoLibra – skonsumować drobny poczęstunek.
Debatę poprowadzili Kamil Rybikowski, prezes kaliskiego KoLibra oraz Dawid Borowiak. Na początku przytoczyli kilka ciekawych statystyk, m.in. ilość mieszkańców Kalisza w minionych latach, bezrobocie wśród młodych czy plusy i minusy Kalisza na tle miast o podobnej wielkości.
Powyższe dane stały się podstawą do dyskusji. Głos zabierali zarówno kaliszanie, jak i osoby, które do Kalisza trafiły z różnych zakątków Polski. „Trudno zakładać firmę w Kaliszu – dlatego przedsiębiorcy robią to w pobliskim Ostrowie Wlkp.”, „Kaliszem rządzą ludzie spoza Kalisza”, „W każdym z nas jest potencjał – trzeba tylko wiedzieć, co z nim zrobić.” – to tylko niektóre zdania, które padły w ciekawej, trwającej dwie godziny dyskusji, prowadzonej na wysokim poziomie, pełnej różnych punktów widzenia. Bowiem uczestnikami debaty byli poseł na sejm RP Adam Rogacki, ale i radny powiatu kaliskiego, wykładowca akademicki, przedsiębiorcy, studenci, licealiści…
Dzięki dyskusji wytworzyła się grupa ludzi, chcących zmienić Kalisz na lepsze. Po zakończeniu oficjalnej części debaty wielu uczestników zostało w lokalu, by porozmawiać o swoich pomysłach, poszukać partnerów do wcielenia w życie planów. Wymieniano się doświadczeniami, kontaktami, ale i uwagami dot. kształtu debaty. Pozwolą one ulepszyć kolejne debaty. Wrócimy do nich na pewno w nowym roku. Będą miały one już bardziej konkretny temat, co pozwoli nam wypracować konkretne wnioski.
Autorem relacji jest KoLega Mateusz Walczak, sekretarz kaliskiego oddziału KoLibra.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.