Czy w dzisiejszych czasach patriotyzm jest widoczny gołym okiem? Czy zwykła biżuteria może się stać symbolem naszych uczuć, postaw i poglądów? Na te pytania odpowie inicjatywa Muzeum Niepodległości.
Czy w dzisiejszych czasach patriotyzm jest widoczny gołym okiem? Jak pokazać, że jest się patriotą nie mówiąc ani słowa ? Czy zwykła biżuteria może się stać symbolem naszych uczuć, postaw i poglądów? Na te pytania odpowie inicjatywa Muzeum Niepodległości.
Muzeum Niepodległości w Warszawie ogłosiło Konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej.
Konkurs skierowany jest do projektantów biżuterii, studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego, artystów zajmujących się projektowaniem użytkowym, jak również do osób, które zajmują się projektowaniem hobbystycznie.
Prace wpływające na konkurs powinny powstać z inspiracji formą, materiałami i motywami zaczerpniętymi z historycznych przykładów biżuterii emblematycznej.
Biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna to unikatowe polskie zjawisko, które nie występuje na taką skalę w żadnym innym kraju.
Pojawiła się u schyłku XVIII w. i trwała z przerwami, i w różnych formach do czasów współczesnych. Kiedyś wyrażała opór wobec zaborców i nie chcianych władz. Wskazywała na postawę obywatelską osoby, która ją nosiła. A dzisiaj? Czy biżuteria patriotyczna ma szanse zaistnienia we współczesnych kanonach mody i designu?
Przekonamy się o tym oglądając najlepsze prace zgłoszone na konkurs. Zwycięskie i wyróżnione projekty trafią na wystawę, na której zaprezentowana zostanie zarówno historyczna biżuteria patriotyczna oraz inspirowane nią współczesne propozycje.
Konkurs potrwa jeszcze niecałe dwa tygodnie, do 15 lutego 2011 roku. Kuratorem konkursu i wystawy, która odbędzie się w kwietniu 2011 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie jest Kinga Duda. Dokładny opis konkursu, zasady zgłoszeń oraz przykładowe zdjęcia historycznej biżuterii patriotycznej dostępne są na stronie internetowej.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.
Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.
Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.
© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.