images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Kierownik projektu „Polska bez długu”- Igor Pawłowski- podsumowuje dyskusję o długu publicznym, która odbyła się dla uświetnienia naszego Konwentu. Dylemat „Dług publiczny- efektywne źródło finansowania państwa czy pierwszy krok do bankructwa?” rozważali zaproszeni goście. Relacja z wydarzenia została opublikowana na serwisie InwestorTV.

W sobotę, 11.12.2010r., bezpośrednio przed Konwentem Stowarzyszenia KoLiber odbyła się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie dyskusja pod tytułem  „Dług publiczny- efektywne źródło finansowania państwa czy pierwszy krok do bankructwa?”. Wzięli w niej udział Panowie Andrzej Sadowski (wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, ekonomista, komentator gospodarczy) oraz Rafał Ziemkiewicz  (publicysta „Rzeczpospolitej”, honorowy członek Stowarzyszenia KoLiber). Dyskusję moderował KoLega Stanisław Wojtera.

Podczas rozmowy Andrzej Sadowski stwierdził, że cywilizacja zachodnia, aby mogła uniknąć gospodarczej zapaści, musi przestać się zadłużać. Instrumentem do tego służącym mógłby być konstytucyjny zakaz powiększania długu publicznego. Jednakże, zdaniem ekonomisty,  jest on bardzo trudny do wprowadzenia głównie ze względów  politycznych, ponieważ  demokratycznie wybrana władza  poprzez nadmierne wydawanie pieniędzy podatników, upatrzyła sobie sposób na pozyskiwanie wyborców.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza, problem tkwi również w mentalności mieszkańców zachodniej Europy, którzy wzorem swoich państw, sami żyją na kredyt. Publicysta uważa, że model polityczny i społeczny oparty na życiu ponad stan nie ma przed sobą przyszłości. Nie jest to jednak, zdaniem dziennikarza, powód do radości  dla konserwatywnych liberałów, ponieważ przemiany związane z kryzysem gospodarczym i politycznym mogą być nieobliczalne. Rafał Ziemkiewicz wyznał również, że w jego mniemaniu konstytucyjny zakaz zadłużania państwa jest zbyt restrykcyjny, ponieważ blokuje inwestycje, a co za tym idzie – spowalnia rozwój cywilizacyjny.

Dyskusji przysłuchiwał się członek Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, który wyraził swoje zaskoczenie ostrą krytyką rządu Donalda Tuska, którą wygłosili obaj nasi goście. Zdaniem Młodego Demokraty, obecny rząd wbrew wygłoszonej przez Rafała Ziemkiewicza tezie, wcale nie jest zachowawczy i, jak stwierdził, dobrze radzi sobie z kryzysem, ponieważ Polska jest nadal „zieloną wyspą”. Prelegenci odparli atak, wyjaśniając, że współczynnik PKB nie odzwierciedla w pełni stanu gospodarki, a nawet go fałszuje.

Dyskusji przysłuchiwał się Janusz Korwin-Mikke, członek Komitetu Poparcia kampanii „Polska bez długu”, który po zakończeniu dyskusji uciął sobie z Młodym Demokratą krótką pogawędkę.

Na koniec wystąpił raper WC Filet z prapremierą utworu „Na kredyt”, który wpisuje się w kampanię „Polska bez długu”.

Na dyskusji obecna była redakcja serwisu InwestorTV. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z debaty:

Część pierwsza

Część druga

Część trzecia

Część czwarta

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

  • image not found
  • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
    Wolności - Centrum Rozwoju
    Społeczenstwa Obywatelskiego
    ze środkow Programu Rozwoju
    Organizacji Obywatelskich
    na lata 2018 - 2030

  • image not found