images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Choć system komunistyczny upadł niemal 24 lata temu, to jego pozostałości w przestrzeni publicznej zauważamy do dziś. Dlatego Stowarzyszenie KoLiber oddział Kalisz zdecydowało się przyjrzeć bliżej nazwom ulic w powiecie kaliskim.

Po sporządzeniu oddziałowego raportu, wybraliśmy trzy ulice, których zmiana nazwy wydała nam się najbardziej konieczna: ul. Z. Berlinga w Brzezinach, ul. 40-lecia PRL w Liskowie oraz ul. K. Świerczewskiego w Stawie (gm. Szczytniki). Z okazji przypadającej 13 grudnia 2012 r. kolejnej, 31. rocznicy rozpoczęcia stanu wojennego, następnego dnia dwuosobowa delegacja oddziału w składzie: Ewelina Kowalska i Mateusz Walczak wybrała się na tournee z listami otwartymi w tej sprawie w ramach ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia KoLiber “Goń z pomnika bolszewika”.

Z gm. Brzeziny otrzymaliśmy odpowiedź, iż niestety gmina nie jest w stanie sfinansować sama kosztów zmiany nazwy ulicy, choć podziela nasze stanowisko w tej sprawie. Z gminy Lisków nadal czekamy na odpowiedź pisemną, choć w rozmowie telefonicznej przedstawiciele Urzędu Gminy Lisków poinformowali, że odpowiednia uchwała o konsultacjach społecznych z mieszkańcami ul. 40-lecia PRL zostanie przedłożona na najbliższej sesji Rady Gminy.

Najdalej sprawy zmiany nazwy posunęły się w  gminie Szczytniki. W miniony piątek, tj. 1 marca 2013 r. o godz. 18:00 zorganizowano konsultacje społeczne z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w formie spotkania w miejscowej sali OSP. Zebranie poprowadziła przedstawicielka Urzędu Gminy z Referatu Infrastruktury i Ochrony Środowiska, miejscowa radna, Alicja Skrzybalska oraz przedstawiciele oddziału: prezes Kamil Rybikowski i wiceprezes Mateusz Walczak.

Dyskusja podczas spotkania była bardzo żywiołowa. Na sali zgromadziło się ok. 20 mieszkańców ulicy, w większości ludzi starszych, broniących dotychczasowej nazwy przez wzgląd na koszty wymiany dokumentów. Pojawiły się jednak propozycje, by złożyć pismo do Rady Powiatu o zwolnienie z kosztów wymiany dokumentów prawa jazdy. Podobnie miałoby być z dowodami osobistymi. Przedstawiciele KoLibra z kolei nawiązywali do biografii generała Świerczewskiego, która nie może uchodzić za wzór dla przyszlych pokoleń, tym bardziej, że przy tej ulicy znajduje się zespół szkół (podstawówka i gimnazjum).

Decyzja ws. ewentualnej zmiany nazwy nastąpi na najbliższe sesji Rady Gminy Szczytniki (za ok. 2-3 tygodnie); o wyniku głosowania i postępach w rozmowach w pozostałych gminach na pewno poinformujemy.

 

Stowarzyszenie KoLiber

Oddział Kalisz

 

Poniżej jeden z listów, które wysłaliśmy:

List ws. gen. Świerczewskiego

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found