images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Będąc wolnościowcem i na co dzień poruszając się po współczesnych kampusach ciężko, przynajmniej czasem, uniknąć poczucia intelektualnego osamotnienia. A jednak każdy kto w miniony weekend wybrał by się do Pragi z pewnością wróciłby do domu z przekonaniem, że to właśnie wolnościowcy i libertarianie są tą siłą, która już wkrótce podbije świat – oczywiście tylko po to być dać Wam wszystkim święty spokój 🙂
 IMG_4108
Najważniejszym wydarzeniem weekendu była oczywiście globalna konferencja LibertyCON. Jej tegoroczne hasło: „Lets share!” – podzielmy się! – doskonale oddaje nie tylko tempo zmian gospodarczych ale i atmosferę całego wydarzenia. Konferencja zorganizowana przez międzynarodową organizację Students for Liberty odbyła się w Europie już po raz piąty. I tym razem nie mogło zabraknąć na niej delegacji Stowarzyszenia KoLiber, obecnej jak co roku po to by dzielić się najskuteczniejszymi i najciekawszymi sposobami na promowanie wolności.
Czym jest LibertyCON? To trzy dni wykładów, warsztatów i szkoleń prowadzonych przez najlepszych libertariańskich mówców z całego świata. Liczby opisujące tegoroczną konferencję mówią same za siebie: ponad 1000 uczestników z 50 krajów i ponad 40 mówców z całego świata. Na scenie znalazło się miejsce zarówno dla zasłużonych obrońców wolności jak Tom G. Palmer (Atlas Network), Jeffrey Tucker (FEE) czy Matt Kibbe (Free the People) ale i dla akademików oraz liderów III sektora. Tym razem do grona tych ostatnich dołączył także prezes KoLibra: [koliber_person name=”Mikołaj Pisarski”] zabierając głos jako jedyny mówca z Polski.

Tegoroczny „line-up” z pewnością sprostał oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających libertarian. Pierwszy dzień konferencji, pomimo niespodziewanej nieobecności Steva Daviesa z Instiute of Economic Affairs otworzył, w jego zastępstwie, Henrik Jonsson. Jako „seryjny przedsiębiorca” i inwestor i równocześnie uznany futurolog od razu nadał on konferencji intrygujący ton kreśląc wizję przyszłości całkowicie przekształconej przez nieuchronny rozwój technologii. Podczas kolejnych sesji uczestnicy mieli szansę zapoznać się z tematami tak różnorodnymi jak przypomniana przez Yaela Ossowskiego (SFL) zapomniana wizja otwartej europy wg. Stefana Zweiga, razem z Larsem Tvede prześledzić źródła Europejskiego sukcesu i bogactwa aż do ich początku zaraz po upadku Imperium Rzymskiego oraz poznać od kuchni techniki stosowane przez policjantów z wydziałów narkotykowych o których opowiadał emerytowany policjant Neil Woods. Dzień zakończył się doskonałym keynotem zatytułowanym „Beeronomics” podczas którego Matt Kibbe doskonale zilustrował korzyści płynące z wolnego handlu i swobody kontraktów na przykładzie zimnego, amerykańskiego piwa. Poniżej próbka jego możliwości:

Drugi dzień konferencji to przede wszystkim kolejne panele i liczne warsztaty. Dla wszystkich miłośników bardziej praktycznych zajęć przygotowano m.in. szkolenia z druku 3D, podstawy ekonomii dla przedsiębiorców czy… transhumanizmu i zasad budowy sztucznej inteligencji. Oczywiście nie zabrakło także wysokiej jakości wystąpień wygłoszonych m.in. przez Kate Andrews (News Editor w IEA) wyjaśniającej jak sharing economy zmienia dynamikę rynków pracy oraz Tima Andrewsa (zbieżność nazwisk przypadkowa) z odległej Australii, który pod lupę wziął liczne błędy komunikacyjne zwolenników wolności.

Powszechne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie kolejnego Keynote speakera: Jennifer Grossman, autorki przemówień prezydenta USA Georga W. Busha, która zaraz po swoim wystąpieniu na głównej scenie zrzuciła buty, nałożyła czarną suknię oraz perukę i już jako personifikacja Ayn Rand zasiadła do „wywiadu”, który prowadził z nią Jeffrey Tucker. Sam Tucker na scenie już pozostał, kończąc drugi dzień konferencji płomiennym przemówieniem „Liberalizm ocali świat!”

Trzeci dzień konferencji rozpoczął się od ważnego dla nas wystąpienia. Prezes naszego Stowarzyszenia podejmując temat „Liberty and Identity” podzielił się ze słuchaczami udanymi sposobami walki z antyliberalnymi ideami: kolektywizmem i protekcjonizmem, które w ciągu ostatnich lat wypracował KoLiber. Nie zabrakło także czasu na przedstawienie kilku naszych udanych projektów, które spotkały się z szerokim zainteresowaniem! Następną serie wystąpień zdominowały wykłady dwóch wybitnych akademików: Christian Michel, mówiący o przyszłości wolnej od istnienia państw oraz Stefan Kolev poruszający złożony problem braku troski wolnościowców o życie publiczne.

IMG_4111

Ostatnimi akcentami konferencji było wręczenie nagród najaktywniejszemu studentowi, grupie oraz najbardziej udanemu projektowi zrealizowanemu przez SFL (odpowiednio Mariia Chaplia, grupa z Gruzji oraz projekt: „uberyzacja współczesnego świata”), i przemówienie Toma Palmera, w którym zwięźle podsumował on całą konferencję i zwrócił uwagę na najważniejsze czekające nas wyzwania: powrót antyliberalnych idei na walkę z którymi powinien być gotów każdy z nas.

Cały LibertyCON po raz kolejny stał się także platformą do spotkania liderów polskiego środowiska wolnościowego. Jak zwykle nie mogło zabraknąć polskiego zespołu Students for Liberty na czele z Kasią Cyrbus (ESFL Executive Board Member) oraz lokalnymi koordynatorami: Tomkiem Kołodziejczukiem (Obiektywizm.pl) i związanym z Instytut Misesa Michałem Stenclem. A także Marka Tatały, wiceprezesa FOR, który na konferencji występował rok temu. Tradycyjnie już najliczniejsze reprezentacje „dowiozły” Stowarzyszenie Libertariańskie (na czele z prezesem Przemkiem Hankusem) oraz młodzieżówka Partii Wolność. Cieszy szczególnie obecność tej drugiej grupy, która już po raz kolejny pokazuje, że to właśnie młodzi działacze, gotowi uczyć się i budować kontakty na całym świecie są najbardziej wartościowym aktywem partii. Efekty tej pracy widać z resztą świetnie w działaniach liderów młodzieżówki: Grześka Nowowiejskiego i Gabrysi Jurkiewicz, którzy także byli obecni na konferencji.

LibertyCON nie był jednak jedynym wydarzeniem, które w miniony weekend zamieniło Pragę w prawdziwą stolicę wolnego rynku i myśli libertariańskiej. Już we czwartek w budynku CEVRO Institute – największego, prywatnego uniwersytetu gdzie studiować można Austriacką Ekonomię – odbyło się niezwykle ciekawe kolokwium zorganizowane przez jeden z najskuteczniejszych think-tanków w Europie: Lithuanian Free Market Institute. Całodzienna dyskusja w której udział wzięło 20 akademików i liderów think-tanków z USA i Europy miała na celu znalezienie nowych, interdyscyplinarnych argumentów na rzecz promocji wolności. Stowarzyszenie KoLiber reprezentował nasz prezes Mikołaj Pisarski, a efekty wspólnej pracy podczas kolokwium ukażą się już wkrótce w zbiorczej pracy tworzonej przez LFMI. O wyjątkowej atmosferze panującej w tym miejscu najlepiej opowiada jeden z wykładowców, Michael Munger:

W tym samym miejscu odbyła się także, kultowa już, Praska Konferencja o Ekonomii Politycznej (PCPE). Ta największa austriacka konferencja w Europie zgromadziła ponownie mówców z całego świata, a swoje wykłady zaprezentowali m.in. Bruce Caldwell, oficjalny biograf F.A. Hayeka i edytor jego dzieł zebranych oraz wspomniany już Jeffrey Tucker. Połączenie tych wydarzeń (budynek CEVRO znajduje się w odległości zaledwie 10 minut od Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola gdzie odbywał się LibertyCON) umożliwiło unikalne połączenie solidnej porcji teorii zaprezentowanej podczas PCPE oraz bardziej praktycznych wątków rozwiniętych na wydarzeniu SFL.
Na całym wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć także przedstawicieli krajowych, libertariańskich mediów. Marek Zemsta z kontestacji i Agent Tomasz zadbali o to by już wkrótce dotarła do Was w pełni profesjonalna relacja z imprezy. Szczególnie cieszy to, że czas w swoim napiętym grafiku znalazł dla nas rektor uniwersytetu CEVRO: Josef Sima, który zgodził się opowiedzieć nam co nie co o kulisach prowadzenia największego „austriackiego” uniwersytetu w Europie.
Sam LibertyCON to jednak przede wszystkim wydarzenie studenckie, nie mogło więc zabraknąć doskonałej integracji oraz masy dobrej zabawy. Oprawą muzyczną zajął się fenomenalny zespół Space Recorder, w którym na basie gra sam Richard Durana – prezes słowackiego think-tanku INESS. Weekend spędzony w Pradze jak co roku okazał się świetnym miejscem do spotkania starych znajomych, poznania nowych, myślących podobnie młodych ludzi z całego świata i wymienienia doświadczeń związanych z pracą na rzecz wolności. Jeśli komukolwiek w drodze do Pragi towarzyszyło poczucie osamotnienia i wątpliwości z wiązane z szansą powodzenia naszej sprawy to pobyt tutaj z pewnością rozwiał je skutecznie. Wyjeżdżając ze Złotego Miasta ciężko nie powstrzymać szerokiego uśmiechu i głębokiego przekonania o tym, że przyszłość należy właśnie do wolności!
 IMG_4110

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found