images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

 

2 marca w Bydgoszczy odbył się Marsz upamiętniający polskich bohaterów walki z reżimem komunistycznym, Żołnierzy Niezłomnych, zwanych Wyklętymi.

Marsz poprzedzony był piękną, duchową Mszą Świętą w intencji walczących o wolność Polski. Niezwykłe, płomienne, motywujące i pokrzepiające serca kazanie wygłosił ksiądz prałat Roman Kneblewski. Tak mocno wzbudził uczucia patriotyczne u młodych Polaków, że nie szczędzono oklasków nawet w świątyni. Kapłan zwrócił uwagę na to, iż do dzisiaj, po oficjalnym upadku komunizmu, w Polsce wciąż stoją pomniki i pamiątki po bandytach i oprawcach polskich bohaterów.
Po Mszy Świętej utrzymanej w podniosłej atmosferze, przed kościół, na Plac Piastowski wyszło zgromadzenie aktywnych patriotów chcących oddać hołd bohaterom. Już po paru minutach wielki, jak na nasze miasto, siedemsetosobowy tłum ruszył w kierunku Starego Miasta. Szeregi biało-czerwonych flag pod przewodnictwem Piotra Najzera przeszły ulicami: Śniadeckich, Gdańską i Mostową, wykrzykując przy tym z całego serca hasła oddające cześć bohaterom i potępiające komunistów, na przykład „Bohaterską krew przelali, ojczyzny nie oddali” czy „Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci”.
Na marsz przybyło wiele konserwatywnych stowarzyszeń i organizacji, oprócz organizatorów, Narodowej Bydgoszczy i Stowarzyszenia KoLiber, także Kongres Nowej Prawicy, Solidarni 2010, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Młodzież Wszechpolska, Klub Gazety Polskiej, Liga Obrony Suwerenności, ONR Brygada, Wileńska Brygada Śmierci Majora Łupaszki. Na pochodzie wspólny język znalazły rodziny z dziećmi, młodzież oraz osoby, które pamiętają wspominane czasy.
Na Starym Rynku miało miejsce wiele przemówień przypominających, w jakim celu odbyła się ta manifestacja. Wspominano również o obecnej sytuacji politycznej i dzisiejszych trudnościach związanych ze zdającymi się reżim komunistyczny aprobować przywódcami elity politycznej. Nawiązywano do bohaterów, którym sprawa polska wydawała się beznadziejna, a którzy jednak tę upragnioną wolność wywalczyli. Przemówienie wygłosił także zaproszony przez ks. prałata Grzegorz Braun. Na zakończenie zgromadzenia odmówiono modlitwę do Matki Boskiej Królowej Polski, zaśpiewano dumnie Hymn Narodowy i wykonano pieśń „Boże coś Polskę”.
Moim zdaniem Marsz w tym roku był wyjątkowo udany i mam nadzieję, że w przyszłym roku tłum będzie jeszcze większy!

Autorem relacji jest Paweł Rybacki.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found