images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

10 kwietnia Stowarzyszenie KoLiber miało obchodzić 10. rocznicę swojego powstania. Radosne uroczystości przerodziły się jednak w smutne spotkanie KoLibrantów z całego kraju.

10 kwietnia Stowarzyszenie KoLiber miało obchodzić 10. rocznicę swojego powstania. Radosne uroczystości przerodziły się jednak w smutne spotkanie KoLibrantów z całego kraju.

Jeszcze w sobotni poranek plan obchodów zakładał happening pod Sejmem o godz. 12.00, oficjalną część uroczystości w Archiwum Głównym Akt Dawnych o godz. 14.00 i imprezę urodzinową w Klubie Savoy o godz. 20.00. Jednak po usłyszeniu informacji o tragicznej katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której zginęła m.in. para prezydencka, mało kto był w nastroju do świętowania. W efekcie zamiast pokiereszowanych przez bzdurne ustawy garbusów pod Sejmem pojawiło się ponad dwudziestu smutnych KoLibrantów, którzy przeszli niemal od razu pod Pałac Prezydencki, gdzie zapalili znicze. Oczywiście nie byli pierwszymi, który ten pomysł w Warszawie przyszedł do głowy – dołączyli w ten sposób do licznych osób, które także chciały uczcić pamięć Lecha i Marii Kaczyńskich, a także wszystkich 96 ofiar katastrofy (choć wówczas jeszcze dokładna liczba nie była znana).

Następnie KoLibranci przenieśli się do Archiwum Głównego Akt Dawnych. Wiadomo już było, że zrezygnujemy z bardziej radosnych części obchodów, takich jak przyznawanie nagród w ramach konkursu „KoLibrowe NAJ…”, a także „Skrzydeł KoLibra”. Jako że KoLibranci przyjechali m.in. z Gdańska, Rzeszowa, Katowic i Krakowa, postanowiliśmy w o wiele bardziej poważnej formie spotkać się i porozmawiać. W związku z tragedią nie wszystkie osoby, które zgłosiły swoje uczestnictwo, pojawiły się na obchodach; krakowski weteran KoLibra Miłosz Lodowski, będący w drodze do stolicy, wrócił się do rodzinnego miasta, by być razem z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, z którymi był związany. Podobnie była prezes KoLibra, Magdalena Zalewska.
 
W uroczystościach wzięli udział m.in. założyciele KoLibra Rafał Kaniewski, Przemysław Wipler (obecnie prezes Fundacji Republikańskiej) i Stanisław Wojtera (obecnie rzecznik prasowy TVP). Opowiedzieli nam o kulisach powstania KoLibra, a także o swojej wizji przyszłości naszego Stowarzyszenia. W przemyśleniu wydarzeń smoleńskich pomógł nam nasz członek honorowy Rafał Ziemkiewicz, który w miejsce przygotowanego wcześniej przemówienia na temat działalności KoLibrantów, podzielił się z nami na gorąco swoimi refleksjami na temat tragedii. – W katastrofie zginęli przedstawiciele pokolenia, które w przedwojenny sposób patrzyło na politykę – mówił publicysta i zachęcał, by KoLibranci ten właśnie sposób podjęli i realizowali służbę publiczną na sposób ideowy. Po dwóch godzinach na sali pojawił się tort, którego nie można było już wcześniej odwołać.

Nie takie obchody 10. urodzin KoLibra planowaliśmy, ale i nikt nie mógł przewidzieć tego, co zdarzyło się na lotnisku w Smoleńsku. Uroczystości planujemy powtórzyć w przyszłym miesiącu, o konkretnym terminie poinformujemy Państwa niebawem.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found
UWAGA Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Goń z pomnika bolszewika" - strona gonbolszewika.pl