images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

Zapraszamy 11 listopada do Stolicy Podlasia! W Polsce w latach 20-tych w wielu miastach wznoszono symboliczne groby nieznanych żołnierzy. Autorzy i fundatorzy zazwyczaj pozostawali anonimowi. Tak też było z tablicą „Nieznanemu żołnierzowi Wolna Polska – 1914 – 1920”, która została w nocy 8 sierpnia 1925 roku podrzucona w białostockim Zwierzyńcu przez nieznanych ofiarodawców.

W Polsce w latach 20-tych w wielu miastach wznoszono symboliczne groby nieznanych żołnierzy. Autorzy i fundatorzy zazwyczaj pozostawali anonimowi. Tak też było z tablicą „Nieznanemu żołnierzowi Wolna Polska – 1914 – 1920”, która została w nocy 8 sierpnia 1925 roku podrzucona w białostockim Zwierzyńcu przez nieznanych ofiarodawców.

15 sierpnia 1925 roku, w Dniu Wojska Polskiego, została uroczyście przeniesiona na Rynek Kościuszki …między fontanną a Ratuszem. Opiekę nad nią sprawowały władze miasta, zaczęto pełnić przy niej wartę, była miejscem uroczystości harcerskich, patriotycznych, miejscem refleksji białostoczan. Po wybuchu wojny została ukryta na Cmentarzy Wojskowym, gdzie jest eksponowana obok tablicy żołnierzy poległych w czasie ostatniej wojny w pobliżu pochówków czerwonoarmistów.

Kiedy przed dwoma laty przeprowadzano remont Rynku Kościuszki, wielu mieszkańców Białegostoku domagało się przywrócenia Płyty symbolicznego Grobu. Władze miasta kategorycznie odmówiły. Zorganizowano protest, zgodę wyraził autor projektu przebudowy – wszystko bez skutki.

Spotkajmy się przy fontannie na Rynku Kościuszki dnia 11 listopada o godz. 12.30 ze zniczami. By pokazać, że pamiętamy i domagamy się pamięci o bohaterach.

Wydarzenie organizuje Oddział Białystok Stowarzyszenia KoLiber wraz z innymi organizacjami.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found
UWAGA Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Goń z pomnika bolszewika" - strona gonbolszewika.pl