images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

22 listopada 2002 roku, w wieku 70 lat zmarł po ciężkiej chorobie Rafał Gan-Ganowicz. Nieprzejednany antykomunista, który pragnął zwalczać komunizm w każdym zakątku świata.

Rafał Gan – Ganowicz ur. w 1932 r. w Warszawie. Podczas Kampanii wrześniowej stracił matkę, jego ojciec zginął walcząc w Powstaniu Warszawskim. Po Powstaniu młody Gan – Ganowicz uciekł z transportu w drodze do obozu w Pruszkowie. W 1948 r. został członkiem grupy młodzieży antykomunistycznej. W 1950 roku grupa wpadła. Gan – Ganowicz, ostrzeżony w ostatniej chwili, uciekł do Berlina Zachodniego.

Po trzyletnim pobycie w Niemczech znalazł się we Francji. Został żołnierzem Oddziałów Wartowniczych przy armii amerykańskiej. Równolegle zrobił maturę i zapisał się na studia.
Będąc już przekonanym, że w najbliższym czasie nie wyląduje w Polsce na spadochronie, postanawia walczyć przeciw komunistom z bronią w ręku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W 1965 roku został najemnikiem w Kongo. Został doradcą dowódcy batalionu tzw. Czerwonych Diabłów. W Kongo przebywał przez rok.

Po upadku Czombego wrócił do Europy, a następnie został najemnikiem w Jemenie (1967 r.). Walczył po stronie rojalistów przeciwko promoskiewkim siłom „republikańskim” wspieranym militarnie przez sowietów. Wojnę zakończyło spektakularne zniszczenie przez artylerię rakietową dowodzoną przez Gan-Ganganowicza ambasady sowieckiej w stolicy Sanie.

Po wojnie w Jemenie wrócił do Francji i imał się różnych zawodów. Swoje wspomnienia z czasów walki opisał w książce „Kondotierzy”. W latach 80-tych po powstaniu „Solidarności” został dziennikarzem sekcji paryskiej radia Wolna Europa. Po stanie wojennym czynnie angażował się w organizowanie transportów dla Polski z Francji. W latach osiemdziesiątych został członkiem Rady Narodowej w Londynie i był jej członkiem do końca jej istnienia.

W 1996 r. Piotr Zarębski rozpoczął realizację filmu o Rafale Gan ? Ganowiczu pt. Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza. W lutym 1997 r. na stałe zamieszkał w Polsce. Najpierw w Warszawie a następnie w Lublinie, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Rafał Gan – Ganowicz zmarł po ciężkiej chorobie 22 listopada 2002 roku, w wieku 70 lat.

Więcej o Rafale Ganowiczu we wpisie Arkadiusza Jałowca na blogu Stowarzyszenia.

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

  • image not found
  • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
    Wolności - Centrum Rozwoju
    Społeczenstwa Obywatelskiego
    ze środkow Programu Rozwoju
    Organizacji Obywatelskich
    na lata 2018 - 2030

  • image not found