images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

W lutym 2010 roku prezes oddziału warszawskiego Karol Rozenberg uczestniczył w organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim debacie „Polski system emerytalny”, w której spierał się m.in. z Joanną Kluzik-Rostowską. Natomiast w marcu w Płocku KoLiber zorganizował debatę „Młodzież w życiu publicznym” (koordynatorem oraz moderatorem debaty był Łukasz Karolak).

W Warszawie i w Katowicach wsparliśmy także pikiety solidarności z ks. Markiem Gancarczykiem i Joanną Najfeld. Podkreślaliśmy, że sądy nie są miejscem, w którym powinno rozstrzygać się spory światopoglądowe. Naszym zdaniem, gdy na ławie oskarżonych zasiada dziennikarz musi rodzić się niepokój. Gdy zostaje skazany za rzetelną dziennikarską pracę musi rodzić się sprzeciw.

 

Głównym wydarzeniem 2010 roku w Stowarzyszeniu miał być konwent nadzwyczajny z okazji 10-lecia istnienia organizacji. Miał się on odbyć 10 kwietnia. Zamiast świętowania, przyszło nam z bólem przyjąć informacje o katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku i wspólnie zapalić znicze pod Pałacem Prezydenckim dla uczczenia pamięci ofiar tej tragedii. Postepowanie polskich władz w związku z katastrofą smoleńską pozostawiało naszym zdaniem wiele do życzenia, stąd narodziła się koordynowana przez Marcina Plewkę akcja „Smoleńsk – chcemy prawdy”.

Obchody urodzin organizacji w skromniejszej formie odbyły się ostatecznie w maju. Skrzydłami KoLibrami (nagrodami dla najaktywniejszych członków organizacji) uhonorowano Pawła Pomianka, Tomasza Marszała oraz Jacka Spendla. W tym samym miesiącu wręczono honorowe członkostwo b. premierowi Estonii – Martowi Laarowi.

Wiosną lubelski koliber współorganizował debatę „KONSERWATYZM: MADE IN USA” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Krakowscy KoLibranci brali natomiast udział w dyskusjach w programie Radia Kraków „Radioaktywni”. Ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie, w maju KoLiber zorganizował w Warszawie debatę pomiędzy kandydatami. Udział wzięli w niej Janusz Korwin-Mikke oraz Kornel Morawiecki.

Latem ruszyła kampania „Polska bez długu”. Za cel koordynator akcji Igor Pawłowski uznał wprowadzenie do Konstytucji RP zapisu o zakazie uchwalania budżetu deficytowego oraz uświadomienie Polakom jak szkodliwy dla nich jest dług publiczny. W ramach projektu 14 września odbyła się debata w siedzibie Press Club Polska. Udział wzięli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; prof. Robert Ciborowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB oraz dr Wiktor Wojciechowski, przedstawiciel Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Drugą głośną akcją rozpoczętą latem 2010 roku stały się protesty przeciwko podwyżkom podatków. Pierwszy miał miejsce w sierpniu, a kolejny w październiku. Największym echem odbił się protest grudniowy, realizowany pod hasłem „Związek Zawodowy Mikołajów Protestuje!”. W wielu miastach Polski na ulice wyszli św. Mikołaje. Tym razem nie pytali dzieci, czy były grzeczne. Krzyczeli głośno, że podwyżka VATu doprowadzi do wielu łez na dziecięcych twarzyczkach.

We wrześniu w przeddzień rosyjskiej agresji na Polskę przypominaliśmy o tym wydarzeniu na warszawskiej Pradze (wraz z pomysłodawcą corocznej akcji – KoLibrantem i radnym Pragi-Północ Pawłem Lisieckim).

W dniach 11-12 października na zaproszenie Stowarzyszenia KoLiber przebywał w Polsce Jarosław Romańczuk – białoruski polityk i ekonomista, kandydat na urząd prezydenta z ramienia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Podczas swojej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a także ze studentami podczas spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie Warszawskim.

Członkowie naszego stowarzyszenia licznie kandydowali w jesiennych wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego. Szczęśliwymi reprezentantami swoich wspólnot lokalnych zostali: Grzegorz Lepianka (radny Rady Gminy Czarna, powiat łańcucki, województwo podkarpackie), Paweł Lisiecki (radny Rady Dzielnicy Praga Północ M.St. Warszawa), Karol Wiszniewski (radny Rady Dzielnicy Ochota M.St. Warszawa), Przemysław Zaboklicki (radny Rady Dzielnicy Wawer M.St. Warszawa), Wojciech Bartelski (radny sejmiku województwa mazowieckiego), a także Stefan Traczyk, który na kolejną kadencją został wójtem podwarszawskiego Celestynowa.

11 listopada 2010 r. w Białymstoku odbyły się obchody Święta Niepodległości organizowane przez oddział białostocki naszego Stowarzyszenia. Krakowscy KoLibranci wzięli udział w seminarium organizowanym przez Instytut Aurea Libertas w Bieczu. Przedstawili tam projekty podejmowane przez naszą organizację osobom z innych NGO.

W grudniu w Warszawie przywitaliśmy rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa (pod hasłem „witamy czerwonego niedźwiedzia”) wielojęzycznymi tabliczkami i transparentami z hasłem: „Smoleńsk – chcemy prawdy”. W Olsztynie zorganizowaliśmy alternatywną lekcję przedsiębiorczości, a w Poznaniu włączyliśmy się w projekt “Wielkich z Małymi Świętowanie”, czyli cykl bezpłatnych działań przedświątecznych kierowanych w stronę mieszkańców miasta.

11 grudnia 2010 r., w sali Archiwum Akt Dawnych odbył się kolejny Konwent Stowarzyszenia KoLiber. Delegaci wybrali prezesa Marcina Kamińskiego na druga kadencję. W dyskusji o długu publicznym udział wzięli A. Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha, oraz redaktor R.A. Ziemkiewicz. Po debacie wystąpił raper WC Filet z utworem „Na kredyt”, który wpisuje się w KoLibrową kampanię „Polska bez długu”. Piosenka okazała się także hitem pokonwentowej imprezy w restauracji Biblioteka.

/opracował: Karol Rozenberg/

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found