images not found

WESPRZYJ NAS

Pomóź budować
konserwatywno-liberalne
środowisko

110 lat temu – 1 kwietnia 1902 roku w Petersburgu urodził się Józef Mackiewicz – pisarz, publicysta, a także wielki wróg bolszewizmu. Jako młody człowiek uczestniczył w wojnie 1920 roku. W 1943 za zgodą polskich władz podziemnych, brał udział w ekshumacji zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Następnie udzielił wywiadu pt.: „Widziałem na własne oczy”, w którym zrelacjonował to, co zobaczył na miejscu zbrodni.

Znalazł się wówczas na celowniku Sowietów oraz ich polskich przedstawicieli z PPR, której wywiad wydał na Mackiewicza karę śmierci. W czasie, gdy Armia Czerwona wkraczała do Polski „wyzwalając ją od faszyzmu”, pisarz ostrzegał, że nadchodzi kolejna okupacja. W 1945, uciekając przed Sowietami udał się na emigrację. Wydał wówczas białą księgę o mordzie na polskich oficerach pt.: „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”, a następnie anglojęzyczną książkę „The Katyń Wood Murders”. Był ekspertem i świadkiem Komisji Maddena – powołanej przez Kongres USA w celu zbadania okoliczności zbrodni katyńskiej.

W 1974 uniwersytet w Kansas zgłosił Mackiewicza do Nagrody Nobla. W 1971 prezydent August Zaleski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pisarz zmarł w Monachium w 1985 roku.

Od 2002 przyznawana jest Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza. Jej laureatami byli m.in. członek honorowy Stowarzyszenia KoLiber Bronisław Wildstein oraz członkowie Honorowego Komitetu Poparcia akcji KoLibra „Goń z pomnika bolszewika”: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prof. Marek Jan Chodakiewicz i Wojciech Wencel.

 

Biuro Prasowe

Stowarzyszenia KoLiber

 

WSPARCIE

WESPRZYJ NAS

100 PLN

WESPRZYJ NAS

500 PLN

WESPRZYJ NAS

1000 PLN

WESPRZYJ NAS

DOWOLNIE

DOŁĄCZ DO NAS

Buduj z nami ruch konserwatywno-liberalny

Członek KoLibra

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól deklaracji zgodnie z prawdą oraz odesłanie jej skanu na adres koliber@koliber.org. Następnie skontaktuje się z Państwem prezes lokalnych struktur i poinformuje, jak dokończyć proces rekrutacji i w jaki sposób zacząć z nami działać.

Sympatyk

Bez formalności icon

Potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego, na który będziemy wysyłać newsletter. Nie poprosimy Cię o żadne inne dane osobowe.

Bez składek icon

Bycie Sypmatykiem naszego stowarzyszenia, choć ma wiele korzyści, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy składkami.

Otrzymasz mailingi na temat aktywności KoLiber icon

 

images not found

© 1999-2023 Stowarzyszenie Koliber, ul. Żurawia 47/49 lok. 205, 00-680 Warszawa.

 • image not found
 • Sfinansowano przez Narodowy Instytut
  Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczenstwa Obywatelskiego
  ze środkow Programu Rozwoju
  Organizacji Obywatelskich
  na lata 2018 - 2030

 • image not found