Dnia 24 września 2013 roku mieliśmy zaszczyt gościć redaktora naczelnego miesięcznika ”Do Rzeczy Historia” Pana Piotra Zychowicza na otwartym spotkaniu, wokół najnowszej jego książki ”Obłęd 44”. Wydarzenie odbyło się w siedzibie wrocławskiego oddziału ”Civitas Christiana” na ul. Kuźniczej 11-13, rozpoczynając się o godzinie 18. Wcześniej można było usłyszeć P. redaktora w Akademickim Radiu LUZ o godzinie 15:30. Spotkanie prowadził prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber, Kamil Rybikowski.
Piotr Zychowicz jest znanym dziennikarzem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował swoje teksty m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze”, „Uważam Rze Historia” i „Do Rzeczy”. Od stycznia 2013 roku sprawuje funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Jest autorem książek ”Pakt Ribbentrop-Beck” oraz ”Obłęd 44”.
W pierwszej części spotkania, po wcześniejszym przedstawieniu przez prezesa Kamila Rybikowskiego, głos zabrał P. redaktor Zychowicz. Przedmiotem wystąpienia była jego najnowsza książka ”Obłęd 44”. Krytykował on politykę rządu emigracyjnego, jak i Komendy Głównej Armii Krajowej, których decyzje doprowadziły do dwóch największych błędów polaków podczas II Wojny Światowej: Operacji Burza i Powstania Warszawskiego. Błędy te spowodowane były zbyt optymistycznym nastawieniem do Związku Radzieckiego przez naszych przywódców, mimo wyraźnych dowodów na zbrodnie bolszewików i ich złe intencje. Konsekwencją tego pozytywnego nastawienia, było ujawnienie Armii Krajowej wobec Armii Czerwonej, w ramach Operacji Burza. A w końcowej fazie wywołanie spektakularnego Powstania Warszawskiego, które mimo bohaterskiej postawy walczących, doprowadziło do wykrwawienia się polskiej elity narodowej i całkowitego zniszczenia dziedzictwa kulturowego, miasta Warszawy.
Natomiast w drugiej części spotkania uczestnicy wydarzenia mogli zadawać pytania, dzięki czemu wywiązała się ciekawa dyskusja. Po spotkaniu możliwy był promocyjny zakup książek P. Piotra Zychowicza, jak i zdobycie jego autografu. Następnie wraz z P. redaktorem, częścią uczestników wydarzenia i członkami Stowarzyszenia KoLiber, kontynuowaliśmy dyskusję w lokalu Artzat Cafe w luźniejszej atmosferze.
Wszystkim przybyłym na spotkanie serdecznie dziękujemy i zachęcamy do śledzenia Stowarzyszenia KoLiber i organizowanych przez nas wydarzeń.
Nieobecnych zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.