Poznań: Wolność nie została nam dana raz na zawsze

Dziewięćdziesiąt dwa lata po zwycięstwie wielkopolskich Powstańców z niemieckim okupantem, poznański oddział Kolibra, kontynuując zwycięską tradycję, również odnosi wielki sukces organizując wystawę pt. „Od Powstania do Wolności”. Wernisaż był wyrazem hołdu i pamięci dla ludzi walczących w powstaniu. Miał również dać obecnym siłę do dalszego działania i pokazać, że nawet w nierównej walce zwycięstwo z okupantem jest możliwe.

Dziewięćdziesiąt dwa lata po zwycięstwie wielkopolskich Powstańców z niemieckim okupantem, poznański oddział Kolibra, kontynuując zwycięską tradycję, również odnosi wielki sukces organizując wystawę pt. „Od Powstania do Wolności„. Wernisaż był wyrazem hołdu i pamięci dla ludzi walczących w powstaniu. Miał również dać obecnym siłę do dalszego działania i pokazać, że nawet w nierównej walce zwycięstwo z okupantem jest możliwe.

Wolność nie została nam dana raz na zawsze i dzisiaj również trzeba o nią walczyć.

Wystawa, której otwarcie nastąpiło 19 lutego, organizowana była wspólnie z Warsztatami Idei Obywateli Rzeczpospolitej oraz przy współpracy z Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych. Spotkanie uświetnił swoją prelekcją dr Zdzisław Kościański – historyk z Wielkopolski zajmujący się zagadnieniami kawalerii polskiej i dziejami powstania wielkopolskiego. Obecni mogli dowiedzieć się o szczegółach powstania oraz przyczynach zwycięstwa. Pytaniom do prelegenta nie było końca, niestety ze względu na ograniczenia czasowe rozmowa musiała zostać przerwana, aby przeprowadzić prezentację multimedialną „Światło, Muzyka, Obraz” przygotowaną przez KoLegę Amadeusza Króla. Pokaz został przyjęty przez wszystkich gromkimi brawami, po czym zakończyła się oficjalna część spotkania.

Sukces wystawy przerósł oczekiwania organizatorów. Sala była wypełniona po brzegi, a swoją obecnością zaszczycili nas m.in. radni Poznania, kierownictwo Muzeum Walk Niepodległościowych, Akademicki Komitet Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego oraz przedstawiciele Poznańskich Korporacji Akademickich.

Daniel Kozłowski– od stycznia członek O/Poznań. Studiuje na Politechnice Poznańskiej. Działa, podobnie jak Prezes oddziału KoLega Wojciech Żmijewski,  w Korporacji Akademickiej Hermesia.