Pokaz filmu „1956 Wolność i miłość”

We wtorek 30 października o godzinie 20.00 w auli Starego BUW w Warszawie odbędzie się projekcja filmu „1956: Wolność i Miłość”. Obraz Krisztiny Goda opowiada o tragicznych wydarzeniach powstania węgierskiego 1956. Decyzją Prezesa Seweryna Szwarockiego Stowarzyszenie KoLiber objęło patronad nad tym wydarzeniem. Wszystkich warszawiaków zachęcamy do przybycia – wstęp wolny.

Gdy w Polsce dochodziło do przesilenia które zakończyło okres stalinizmu na Węgrzech wybuchło powstania przeciwko sowieckiej okupacji. Podobnie jak Warszawa w 1944 roku teraz Budapeszt stanął do walki z totalitaryzmem a jego ludność cywilna wykazały się niezłomną postawą i bohaterstwem w obliczu beznadziejnej walki o wolność.

W tym samym czasie na igrzyskach olimpijskich w Melbourne w półfinale turnieju piłki wodnej zmierzyły się reprezentacje Węgier i ZSRR. Mecz miał wyjątkowo dramatyczny i krwawy przebieg naznaczony świadomością obu drużyn, iż w tym samym czasie sowieckie czołgi dosłownie masakrują Budapeszt a węgierscy powstańcy są rozstrzeliwani na ulicach.

Prelekcje przed filmem wygłosi pan dr. Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instyutu Kultury, który objął patronat nad pokazem

Wstęp Wolny.

Strona cyklu: https://www.facebook.com/nowekinohistoryczne
Strona organizatora: https://www.facebook.com/nzsuw
Trailer http://www.youtube.com/watch?v=bE9S7IY5TTA&NR=1&feature=endscreen

Wirtualna wystawa przygotowana przez IPN Kraków: http://www.ipn.gov.pl/ftp/wystawy/budapeszt56/index.html

Patronat nad wydarzeniem objął również Instytut Jagielloński, Węgierski Instytut Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Histmag.org, Fronda.pl.