Kraków: Relacja z pokazów „October Baby”

Trwa zorganizowana przez Stowarzyszenie KoLiber polska trasa filmu „October Baby”. W mijającym tygodniu mieszkańcy Krakowa i okolic cztery razy mogli obejrzeć amerykański film, który przypomina, że każde życie jest piękne. Największy pokaz odbył się w piątek 11 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Film obejrzało tam ponad 150 osób. Wydarzenie współorganizował Instytut im. Ks. Piotra Skargi.

Zanim rozpoczął się film, na scenie pojawił się Paweł Momro, wiceprezes krakowskiego KoLibra, który pokrótce opowiedział o Stowarzyszeniu oraz o trwającej akcji „KoLiber dla życia”. Po nim głos zabrał Krystian Kratiuk, informując o ogromnym zainteresowaniu filmem w Stanach Zjednoczonych, gdzie pomimo dystrybucji filmu w zaledwie trzystu dziewięćdziesięciu kopiach uzyskał on ósmy wynik oglądalności w marcu 2012 roku. Kratiuk przytoczył także fakty dotyczące aktów aborcji w Polsce i na świecie.

Gdy zgasły światła i nastała cisza, wszystkie twarze aż do końca projekcji z zapartym tchem wpatrywały się w ekran, gdzie rozgrywała się historia tragedii, utraty wiary w ludzi i sens istnienia, ale później i swoistego odrodzenia się chęci życia. Kulminacyjnym momentem, a zarazem najważniejszym przesłaniem opartego na faktach dramatu, były słowa wypowiedziane przez główną bohaterkę: „Dziękuję. Za co? Za to, że mnie chcieliście”.

Film po każdej emisji zbiera bardzo wysokie oceny, wielu ludzi pyta o możliwość jego nabycia lub kolejne projekcje w stolicy Małopolski. Na drugim pokazie – w kościele parafialnym na Salwatorze – zabrakło miejsc dla spóźnionych widzów. Podobna sytuacja miała miejsce w sobotę na krakowskiej Łosiówce (Kościół Salezjanów), gdzie w dość pojemnej sali teatralnej dostawiano krzesła.

Teraz „October Baby” wędruje do Tarnowa, gdzie odbędą się jego kolejne projekcje, na które serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o działalności oddziału na stronie http://krakow.koliber.org/oraz na Facebooku.