Kalisz: Relacja ze spotkania z Piotrem Kościńskim

 

19 lutego 2013 r. kaliski oddział KoLibra zaprosił do Kalisza Piotra Kościńskiego, wieloletniego redaktora „Rzeczpospolitej” oraz prezesa Fundacji im. Joachima Lelewela.

 

Autor książek „Przez czerwoną granicę” oraz „Przez czerwony step” poprowadził dwie prelekcje połączone z wyświetlenie krótkiego filmu „Przez czerwoną granicę” w kaliskich liceach: IV LO im. I. J. Paderewskiego oraz II LO im. T. Kościuszki. Temat prelekcji brzmiał „Pierwszy naród ukarany – deportacje i operacja polska NKWD w latach 1935-1938”.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu KoLiber Historia

Ostatnim wydarzeniem tego dnia było otwarte spotkanie KoLibra Kalisz, które było się w Cafe Calisia.  Po wyświetleniu filmu nawiązała się ciekawa dyskusja z red. Kościńskim. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o problemach Polaków na Wschodzie, o formach pomocy dla nich. Piotr Kościński opowiedział także o ciekawych wydarzeniach, które spotkały go w trakcie wykonywania zawodu dziennikarza. Po spotkaniu można również było nabyć książki autorstwa naszego gościa.

25-minutowy film „Przez czerwoną granicę” został stworzony na podstawie książek Piotra Kościńskiego. Akcja filmu i książek dzieje się w latach 30. XX w. w Radzieckiej Marchlewszczyźnie. Bohaterami są Polacy, których władze radzieckie deportują na kazachski step. Co ciekawe, film zrealizowano przy zerowym budżecie, dzięki pomocy wielu osób i organizacji.

„Prawdziwy maraton filmowy: trzy projekcje filmu „Przez czerwoną granicę” jednego dnia – to wszystko zorganizował kaliski oddział Stowarzyszenia Koliber” – powiedział Piotr Kościński po wizycie w Kaliszu –  „Zaciekawieni uczniowie w II i IV LO, nieliczni – ale za to bardzo aktywni uczestnicy spotkania w Cafe Calisia. Znakomita organizacja, jak w szwajcarskim zegarku – pokazy, prelekcje oraz dyskusje chyba nikogo nie znudziły!”

Spotkanie odbiło się echem także w kaliskich mediach. O naszym spotkaniu pisał portal calisia.pl:

www.calisia.pl/articles/17694-z-rzeczpospolitej-do-kalisza

Natomiast w redakcji „Życia Kalisza” red. Kościński udzielił wywiadu, który ukaże się w najbliższym numerze tygodnika.