Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak debatowali 1 grudnia na Zamku Królewskim podczas Targów Książki Historycznej nt. polskiej racji stanu. Debata została zorganizowana przy współpracy KoLibra Warszawa, Fundacji Portia oraz Wydawnictwa REBIS.

Obaj Panowie są dziś jednymi z najbardziej popularnych publicystów, stąd ich dyskusja musiała wzbudzić ogromne zainteresowanie publiczności. Piotr Zychowicz, jako historyk niebojący się stawiać trudnych pytań oraz patrzeć krytycznie na przeszłość, zasłynął ostatnio książką „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA”, która w ostatniej chwili została zdyskwalifikowana w konkursie na „Książkę Historyczną Roku”. Z uwagi na szeroką krytykę względem tej decyzji konkurs został odwołany.

Jacek Bartosiak z kolei to wielki propagator myśli geopolitycznej w Polsce. Dopóki filmy z Jackiem Bartosiakiem nie pojawiły się w serwisach internetowych, dopóty prawie nikt w Polsce nie słyszał o pojęciu geopolityki. Bartosiak w niezwykle ciekawy sposób zarysował geopolityczne koncepcje w kilku swoich publikacjach, m.in. w tej najgłośniejszej, czyli „Rzeczpospolita między lądem a morzem”.

Cała debata trwała około godziny, według wielu zdecydowanie zbyt krótko. Można ją obejrzeć w serwisie YouTube pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=H0g8yBqprTU