73. rocznica ataku Niemiec na Polskę

73 lata temu, 1 września 1939 roku armia niemiecka napadła na Polskę. W obliczu agresji ze strony narodowo-socjalistycznego reżimu Adolfa Hitlera, Rzeczypospolita pozostała osamotniona. Sojusznicy Polski – Wielka Brytania i Francja nie podjęli żadnych realnych działań mających na celu pomoc dla naszego kraju, mimo, że oba kraje zobowiązały się do tego umowami międzynarodowymi, które zawarły z Polską tuż przed wybuchem, wojny.

Hitler wybrał właśnie Polskę na swój pierwszy cel, ponieważ wiedział, że Rzeczypospolita wypełni zobowiązania sojusznicze i w razie ataku na inne państwo, będzie musiał prowadzić walkę na dwóch frontach, a więc także z armią polską. Jej zniszczenie musiało,  wobec tego nastąpić na samym początku jego działań.

Atak na Polskę był także bezpośrednią konsekwencją niemiecko-sowieckiego porozumienia o podziale stref wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej, które przeszło do historii, jako Pakt Ribbentrop-Mołotow. Kilkanaście dni po agresji niemieckiej, na teren II RP wkroczy, więc również Armia Czerwona.

W dniu rocznicy tych pamiętnych wydarzeń, oddajemy hołd obrońcom naszej Ojczyzny, którzy wykazali odwagę i umiejętności większe, niż żołnierze jakiegokolwiek innego kraju zaatakowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Cześć Ich Pamięci!

Biuro Prasowe

Stowarzyszenia KoLiber